• Czwartek, 7 grudnia 2023

    imieniny: Ambrożego, Marcina

Węgiel dla Polaków

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (10:55)

Już ponad dwa tysiące gmin podpisało umowy z importerami na dostawy węgla – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że ponad 200 gmin jeszcze tego nie zrobiło, ale gdy zajdzie potrzeba, to będzie można dostarczyć do nich węgiel w sposób awaryjny.

„Mogę powiedzieć, że już ponad dwa tysiące gmin podpisało umowy z importerami [na dostawy węgla – PAP]” – powiedział szef rządu podczas konferencji w Porcie Gdańskim Eksploatacja.

Odnosząc się do faktu, że jeszcze ponad 200 gmin nie podpisało umów, premier powiedział, że „jeśli trzeba będzie gdzieś awaryjnie dostarczyć węgiel, to jesteśmy po to, żeby do każdej gminy dostarczyć rzeczywiście ten węgiel”. Zapewnił też, że w razie potrzeby zostanie zorganizowana odpowiednia logistyka, aby w żadnym gospodarstwie węgla nie zabrakło.

Premier poinformował też, że obecnie ceny węgla systematycznie spadają z poziomu przekraczającego 3 tys. zł za tonę do blisko 2 tys. zł za tonę.

„Jak doliczymy do tego 1 tys. zł do tony przekazane, to powoduje, że ta cena jest przyzwoita, na poziomie niewiele przekraczającym lub bardzo podobnym do tej, jaka była przed inflacją, przed tą zwyżką cen” – dodał.

JG, PAP