• Niedziela, 29 stycznia 2023

    imieniny: Franciszka, Zdzisława

Dodatki energetyczne

Poniedziałek, 28 listopada 2022 (21:27)

Z końcem listopada mija termin składania wniosków o dodatki energetyczne, m.in. węglowy, na gaz LPG i drewno opałowe. Jak przekazali PAP urzędnicy, większość zainteresowanych złożyła już stosowne wnioski.

„W Rzeszowie dotychczas zostało złożonych 6857 wniosków o dodatek węglowy” – przekazał w poniedziałek PAP Artur Gernand z kancelarii prezydenta miasta.

W stolicy regionu jest zgłoszonych łącznie 7848 kotłów węglowych, pieców kaflowych, kuchni opalanych węglem. Z kolei na inne źródła takie, jak: pellet, drewno, gaz, dotychczas wpłynęło 2052 wnioski.

Jak zauważył Gernand, zdecydowana większość gospodarstw domowych złożyła już wnioski o dodatki węglowe. Ocenił jednocześnie, że do środy, kiedy mija ostateczny termin składania wniosków, wszyscy zainteresowani zdążą je złożyć.

„Do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego złożyliśmy zapotrzebowanie na kwotę ok. 8,2 mln zł na wypłatę dodatku węglowego. Otrzymaliśmy dotychczas 1 mln 670 tys. zł, co pozwoliło wypłacić już pieniądze 557 gospodarstwom” – przekazał Gernand. Dodał, że miasto czeka na dalsze środki.

Przedstawiciele samorządów z woj. śląskiego informują, że choć szczyt składania wniosków o dodatek węglowy już minął, kolejne wnioski wciąż napływają. Na przykład w niespełna 200-tysięcznym Sosnowcu, gdzie złożono dotąd ok. 8,7 tys. wniosków o taki dodatek, w ostatnich dniach przyjmowano średnio ok. 100 nowych wniosków dziennie.

„Zainteresowanie wciąż jest spore” – skomentował rzecznik Urzędu Miasta Rafał Łysy. Na razie liczba wniosków o dodatek węglowy nie przekłada się w Sosnowcu na liczbę wniosków o preferencyjny zakup węgla – do poniedziałku Urząd Miasta przyjął 424 takie wnioski; wpływa ich ok. 60-90 dziennie. Pierwsze z nich są już realizowane za pośrednictwem składu będącego kwalifikowanym dostawcą węgla z Polskiej Grupy Górniczej.

W Szczecinie złożono dotychczas 11 257 wniosków o dodatek węglowy – poinformował PAP Maciej Homis z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Złożono też 2627 wniosków o dodatek do ogrzewania gazem, pelletem lub drewnem. Dodał, że do tej pory wypłacone zostały świadczenia dla 7456 gospodarstw domowych na kwotę 22 mln 395 tys. zł. Rozpatrzono pozytywnie kolejnych 309 wniosków, są przygotowane do wypłaty.

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu wpłynęło ponad 11,1 tys. wniosków o dodatek węglowy, z czego w ostatnim tygodniu – 348. Do tej pory wydano 8109 decyzji o przyznaniu dodatku, 621 – o odmowie. „Łącznie do tej pory wypłacono 7977 świadczeń na kwotę prawie 24 mln zł” – poinformował PAP w poniedziałek dyrektor MOPS w Radomiu Marcin Gierczak. Dodał, że pozostałe wnioski są w trakcie weryfikacji.

Jeśli chodzi dopłaty do pelletu, drewna, gazu LPG i oleju opałowego – takich wniosków do MOPS-u w Radomiu wpłynęło 1237 (z czego w poprzednim tygodniu 108). Pozytywne decyzje otrzymało 734 wnioskodawców, odmowne – 15. Wypłacono 673 świadczenia na łączną kwotę ponad 1 mln zł.

W województwie lubelskim, do tej pory wypłacono gminom ponad 678 mln zł na wypłatę dodatku węglowego (I transza – 615,8 mln zł, oraz II transza – 62,2 mln zł). W zeszłym tygodniu Lubelski Urząd Wojewódzki otrzymał kolejną transzę z Ministerstwa Klimatu i Środowiska w kwocie 63,4 mln zł. Środki te przekazywane są sukcesywnie na konta samorządów po zweryfikowaniu zgłoszonych potrzeb.

JG, PAP