• Niedziela, 29 stycznia 2023

    imieniny: Franciszka, Zdzisława

Spór na linii Turcja – Syria

Czwartek, 24 listopada 2022 (17:20)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział operację tureckich wojsk w Syrii.

Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział dzisiaj swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi – Siergiejowi Szojgu – podczas rozmowy telefonicznej, że Ankara będzie nadal odpowiadać na zagrożenia pochodzące z północnej Syrii. Wcześniej Moskwa zwróciła się do Turcji o powstrzymanie ofensywy wojskowej na syryjskich terenach.

W środę turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan oświadczył, że Turcja ma prawo rozwiązać swoje problemy w północnej Syrii i przeprowadzić tam ofensywę lądową przeciwko kurdyjskim bojownikom. – Jesteśmy zdeterminowani jak nigdy wcześniej, by zapewnić bezpieczeństwo naszej południowej granicy – mówił.

Erdoğan zapowiedział przy tym, że wojska Turcji „w najbardziej dogodnym momencie” rozpoczną na północy Syrii ofensywę lądową. Jak dodał, ataki lotnicze na kurdyjskie pozycje to „dopiero początek”, a działania militarne Ankary w sąsiednich państwach pomogą „zapewnić integralność terytorialną” Syrii oraz Irakowi.

Tureckie lotnictwo od kilku dni atakuje w północnej Syrii pozycje Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) – ugrupowania Kurdów uważanego przez Ankarę za odpowiedzialne za zamach bombowy w Stambule z 13 listopada. Kurdowie z kolei przeprowadzają ataki odwetowe wzdłuż syryjskiej granicy.

 

AB, PAP