• Czwartek, 29 lutego 2024

    imieniny: Romana, Lutosława

Spotkanie Grupy Wyszechradzkiej

Czwartek, 24 listopada 2022 (16:40)

Rozmowy premierów grupy V4 dotyczyły kwestii związanych z bezpieczeństwem europejskim, ze wzmocnieniem wschodniej flanki NATO, z bezpieczeństwem energetycznym i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Koszycach na Słowacji bierze udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). To pierwsze spotkanie premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji podczas słowackiego przewodnictwa w Grupie.

Premier Słowacji Eduard Heger mówił, że wejście Finlandii i Szwecji do NATO zwiększy bezpieczeństwo w regionie. Relacjonował, że podczas rozmów premierzy zwrócili się do szefa rządu Węgier Viktora Orbána o podjęcie decyzji dotyczącej ratyfikowania członkostwa tych krajów w NATO.

Podkreślał, że państwa V4 pomagają sobie wzajemnie w potrzebie, mówił, że obecnie Słowacja ma „problem w dziedzinie ochrony zdrowia” i może wkrótce potrzebować medyków spoza kraju, a premierzy z państw Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowali pomoc.

Według Hegera jednym z tematów, o którym rozmawiali premierzy, to problem nielegalnej migracji. Jak zaznaczył, premierzy zgodzili się, że konieczne jest zapewnienie maksymalnej pomocy dla Węgier w ochronie jej granic zewnętrznych nie tylko w sposób deklaratywny, ale poprzez wysłanie na miejsce swoich służb.

– Dyskutowaliśmy również o energetyce, w jaki sposób możemy rozwiązać ten problem, jakie rozwiązania możemy zastosować w naszych krajach, by mu przeciwdziałać – powiedział. Dodał, że rozmowy dotyczyły także Funduszu Wyszehradzkiego wspierającego kulturę, edukację i rozwoju współpracy w tych dziedzinach.

 

AB, PAP