• Piątek, 1 grudnia 2023

    imieniny: Natalii, Eligiusza, Blanki

Sąd zarejestrował połączenie PKN Orlen ze spółką PGNiG

Środa, 2 listopada 2022 (21:13)

Sąd zarejestrował w środę 2 listopada połączenie PKN Orlen ze spółką PGNiG. To ostatni element budowy multienergetycznego koncernu. Wcześniej przejęto Energę oraz Lotos.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek podkreślił, że finalizowane
są procesy, dzięki którym koncern ten trafi do grona największych firm na świecie.
Jak dodał, w tym zakresie poszliśmy w ślady innych rozwiniętych gospodarek, zwiększyliśmy naszą konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne państwa.

To wielki dzień dla polskiej gospodarki, dla całej grupy Orlen, „jesteśmy jedną, wielką, silną, narodową firmą”, podkreślił prezes płockiego koncernu.

Więcej warto zobaczyć TUTAJ.

– Dziś koncern może osiągać przychody rzędu 400 mld zł. Dziś wybudowaliśmy największy koncern w Europie Środkowej, jeden z największych w Europie i 155., jeżeli chodzi o przychody na świecie. Udało się to zrealizować.
W sytuacji wielkich zawieruch gospodarczych, pandemii
na całym świecie, wielkiej niestabilizacji, w czasie wojny
w Europie potrzebny jest koncern – przewidzieliśmy to
– który zabezpieczy procesy inwestycyjne, który będzie stabilizował bezpieczeństwo gospodarcze, który będzie dokonywał jeszcze większych procesów inwestycyjnych, również procesów akwizycyjnych, który da bezpieczeństwo Polakom – akcentował Daniel Obajtek.   
W związku z połączeniem kapitał zakładowy PKN Orlen został podwyższony z kwoty ponad 783 mln zł do przeszło 1 mld 450 mln zł.

Rząd we wrześniu zgodził się na połączenie Orlenu i PGNiG. Potem stosowną uchwałę podjęło Walne Zgromadzenie PKN Orlen. Połączenie z płockim koncernem przegłosowali też akcjonariusze PGNiG. Porozumiano się też ze związkami zawodowymi.

PGNiG dysponuje największą w Europie gazową siecią dystrybucyjną, jest też jedynym podmiotem w kraju
z podziemną infrastrukturą magazynową dla gazu ziemnego.

APW, TV TRWAM