• Wtorek, 12 maja 2026

    imieniny: Pankracego, Dominika

Onkolodzy apelują o wykonywanie badań

Sobota, 8 października 2022 (18:54)

30 chirurgów onkologów z Polski doskonaliło swe umiejętności podczas dwudniowych XI Warsztatów Chirurgii Piersi, które w sobotę zakończyły się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach.

Medycy uczestniczący w szkoleniu apelowali o wykonywanie badań profilaktycznych.

„Współczesna onkologia dysponuje znakomitymi warunkami do wyleczenia nowotworów, ale jest jeden problem – pacjenci zgłaszają się w wysokim stopniu zaawansowania nowotworowego, a wówczas nasze możliwości są bardzo ograniczone” – ocenił prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Dodał, że dzięki takim inicjatywom jak warsztaty chirurgii piersi poziom leczenia polskich pacjentek się poprawia. Najważniejsza jest jednak profilaktyka – podkreślał.

Profesor Rafał Matkowski z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu przypomniał, że w Polsce liczba zachorowań na raka piersi kształtuje się na poziomie około 18 tys. Natomiast należy przyjąć, że w ciągu dwudziestu lat liczba przypadków się podwoi.

„Wszystkie towarzystwa naukowe nadal zalecają badania przesiewowe jako jedyny czynnik, który może zmniejszyć umieralność na raka piersi i zakres ingerencji u pacjentek. Leczenie jest mniej agresywne, mniej okaleczające. W Polsce badania screeningowe są bardzo zaniedbywane przez pacjentki. Każda Polka między 50. a 69. r.ż. może nieodpłatnie wykonywać takie badanie. Natomiast zgłasza się na nie zaledwie 30-40 proc. pań. Problemem nie jest sześciotygodniowy okres oczekiwania na leczenie, tylko pięcioletnie zaniedbania w zgłaszaniu się na badania przesiewowe” – wyjaśnił prof. Matkowski.

Dodał, że wyniki leczenia raka piersi w Polsce należą do jednych z najgorszych wśród krajów europejskich. W Polsce po pięciu latach od zdiagnozowania raka piersi żyje około 70-80 proc. pacjentek.

JG, PAP