• Czwartek, 16 września 2021

    imieniny: Korneliusza, Edyty, Cypriana

Obama w nękanym pożarami Kolorado

Sobota, 30 czerwca 2012 (06:54)

Prezydent USA Barack Obama przyleciał do Colorado Springs i nazwał "wielkim nieszczęściem" pożary szalejące od tygodnia na terenie stanu Kolorado. Żywioł zniszczył 347 budynków i zmusił 35 tys. ludzi do opuszczenia domów.

- Ameryka jednoczy się, gdy jest dotknięta takimi klęskami naturalnymi, niezależnie od tego, czy chodzi o pożary w Kolorado, czy o powodzie na północy Florydy. Musimy sobie nawzajem pokazywać, że możemy na siebie liczyć - powiedział Obama tuż przed wylotem. Wcześniej ogłosił stan klęski żywiołowej w Kolorado, co pozwoli na zaangażowanie funduszy federalnych w walkę z pożarami.

Idąc jedną ze zniszczonych dzielnic Colorado Springs, powiedział, że "mieszkańcy są załamani utratą domów". - Mamy szczęście, bo z powodu szybko podjętej akcji nie było wielu ofiar śmiertelnych - dodał prezydent.

W wyniku pożarów zginęła co najmniej jedna osoba, jednak bilans ten może wzrosnąć, gdyż kilka osób uznano za zaginione. Żywioł zagraża 20 tys. domów. Obama mógł przyjrzeć się skali zniszczeń już z samolotu prezydenckiego Air Force One, lecąc nad Górami Skalistymi, znad których unosił się dym.

Służby szacują, że ogień, który strawił dotąd tereny o powierzchni blisko 70 km kw., został opanowany w ok. 15 procentach. Jednak pogoda się poprawia, a wiatr jest coraz słabszy, co może pomóc w walce z żywiołem. Ogniska pożarów znajdują się też w kilku innych miejscach stanu Kolorado, a także w sąsiednim stanie Utah.

MM, PAP