• Piątek, 15 maja 2026

    imieniny: Zofii, Izydora, Berty

Spotkanie polsko-rumuńskie

Czwartek, 3 marca 2022 (17:12)

Wzywam naszych partnerów z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki po polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.

Premier Rumunii Nicolae Ciuca zwracał uwagę, że agresja Rosji na Ukrainę to największy konflikt w Europie po II wojnie światowej i że jest to agresja zupełnie nieusprawiedliwiona, niesprowokowana i nielegalna. Deklarował też wsparcie Ukrainy, Republiki Mołdawii oraz Gruzji w ich staraniach o dołączenie do Unii Europejskiej.

W czwartek w Warszawie odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej premierów Polski i Rumunii, Morawiecki oświadczył, że warunki bezpieczeństwa Polski i Rumunii są bezpośrednio zależne od tego, jakie nastawienie ma Rosja – czy jest to kraj agresywny, który dokonuje inwazji na swojego sąsiada, czy jest to kraj, z którym można współistnieć pokojowo.

Premier Morawiecki przekazał, że jednym z głównych tematów konsultacji międzyrządowych była sytuacja na Ukrainie i bezpośrednie zagrożenia z nią związane.

Jak relacjonował polski premier, podczas czwartkowego spotkania dużo rozmawiano o połączeniach gazowych, które biegną przez Rumunię, a także złożach gazowych na Morzu Czarnym. – Budujemy strategię, razem z Rumunią, na kolejne lata, ale nawet już na kolejne miesiące – poprzez dyskusję o interkonektorach, o możliwych kierunkach dostaw – mówił Mateusz Morawiecki, dodając, że Ciuca poinformował go o możliwym zwiększeniu przepustowości na gazociągach prowadzących do Azerbejdżanu.

Premierzy rozmawiali też o projekcie Baltic Pipe, który do końca tego roku ma być zakończony, co ma doprowadzić do uniezależnienia się od Rosji. – Rosji, która bierze te dolary z Europy Zachodniej i niestety zamienia je na machinę wojenną. I to jest coś, czemu musimy przeciwdziałać – mówił Morawiecki.

Podczas konferencji ministrowie obu rządów podpisali umowę między polskim a rumuńskim rządem dotyczącą współpracy w obszarze przemysłów obronnych, plan działań ministerstw spraw zagranicznych na lata 2022-2026, memorandum o porozumieniu między MSZ Polski a MSZ Rumunii o współpracy dyplomatycznej i akademickiej oraz porozumienie o wzmocnieniu współpracy w obszarze rezerw strategicznych i środków planowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych.

APW, PAP