• Niedziela, 12 kwietnia 2026

    imieniny: Juliusza, Oksany, Zenona

Senat upamiętni ks. abp. Ignacego Tokarczuka

Środa, 20 lutego 2013 (10:11)

Senacka Komisja Ustawodawcza przyjęła w pierwszym czytaniu tekst jednolity uchwały w sprawie upamiętnienia księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Senat upamiętni uchwałą hierarchę na obecnym lub kolejnym posiedzeniu.

– Komisja senacka przyjęła jednolity tekst uchwały upamiętniającej ks. abp. Ignacego Tokarczuka. W tym momencie uchwała jest na etapie skierowania tego projektu na posiedzenie Senatu i myślę, że jeżeli to się nie stanie na tym rozpoczynającym się dziś posiedzeniu, to na najbliższym posiedzeniu Senatu w marcu – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl senator Wojciech Skurkiewicz, członek senackiej Komisji Ustawodawczej. Jak dodał, uchwała ta powinna zostać przyjęta na drodze konsensusu, gdyż jest to uchwała upamiętniająca niezłomnego kapłana, który w sposób niezwykły przysłużył się Polsce.

„Był jednym z najważniejszych obrońców polskości, gdy pod naporem totalitarnych trendów XX wieku w śmiertelnym zagrożeniu znalazła się dusza narodu” – napisali o ks. abp. Ignacym Tokarczuku autorzy projektu.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk sprawował rządy w diecezji przemyskiej w latach 1965–1993. W 1991 r. Papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupiej, a niespełna rok później ustanowił pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Zmarł 29 grudnia 2012 r., miesiąc przed swoimi 95. urodzinami. Pochowany został 2 stycznia w podziemiach archikatedry przemyskiej.

Ks. abp Tokarczuk był najbardziej znienawidzonym biskupem przez komunistów. Nie uląkł się prześladowań i represji, był gotowy raczej ponieść śmierć, niż ulec bezprawiu i przemocy. Owocem niezłomnej postawy księdza arcybiskupa płynącej z jego osobistej świętości jest dzieło budowy 430 kościołów i kaplic bez zezwolenia władz i utworzenie 220 parafii w diecezji przemyskiej.

„Senat Rzeczypospolitej oddaje cześć Jego pamięci. Wspomnienie o Arcybiskupie Ignacym niech nam uzmysławia, iż nasz kraj, gdy wszystkie inne siły życiowe upadły, w najtrudniejszych próbach mógł liczyć na Kościół i duchownych” – podkreślili senatorowie.

Projekty uchwał złożyli: jeden Platforma Obywatelska, drugi zgłoszony został przez dwóch senatorów Prawa i Sprawiedliwości – Kazimierza Jaworskiego i Waldemara Kraska, senatora PO Jana Filipa Libickiego oraz reprezentującą w Senacie PSL Andżelikę Możdżanowską. Senatorowie zadecydowali, że z racji zbieżnych uzasadnień uchwały będą procedowali nad jednolitym tekstem uchwały jako „efektem rozpatrzenia dwóch projektów”. 

 


 

MM