• Niedziela, 17 maja 2026

    imieniny: Brunona, Sławomira

Premier o komercjalizacji innowacyjności

Czwartek, 30 września 2021 (18:40)

Komercjalizacja wynalazków, innowacyjności jest swego rodzaju piętą achillesową polskiej gospodarki i polskiej nauki - mówił premier Mateusz Morawiecki na Politechnice Wrocławskiej.

Szef rządu odwiedził dzisiaj powstały niedawno na Politechnice Wrocławskiej Wydział Informatyki i Telekomunikacji. Nowa jednostka skupia osiem katedr działających do tej pory w strukturach wydziałów: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki. Na nowym wydziale kształcić się będzie około 5 tys. studentów. Władze uczelni podkreślają, że jest to największy wydział informatyczny i telekomunikacyjnym w Polsce. Kadra naukowa nowej jednostki to 400 nauczycieli akademickich.

„To, co Politechnika Wrocławska stworzyła, to miejsce o niezwykłym natężeniu nowoczesnych technologii, przyszłościowej nauki i największej liczby studentów” – powiedział premier.

Dodał, że miejsca, które odwiedził na Politechnice Wrocławskiej, prezentują najnowsze technologie i w tym kontekście wymienił m.in. technologię 5G czy najnowsze technologie badane na potrzeby wielu firm.

Morawiecki stwierdził również, że Politechnika Wrocławska ma szansę połączyć się z innymi uczelniami i uczestniczyć w specjalnym programie inwestycyjnym. Zapewniał, że państwo będzie sprzyjało rozwojowi dalszych inicjatyw na tej uczelni. 

Według niego, najciekawsze inicjatywy na Politechnice Wrocławskiej powstają na styku różnych dziedzin nauki. „To jest przyszłość nauki i gospodarki. Z ogromną satysfakcją pragnę podkreślić, że Politechnika Wrocławska ma wiele osiągnięć we współpracy z największymi firmami na świecie, jak Google, Nokia czy KGHM. Dzięki temu wiedza teoretyczna przekształca się bardzo szybko w wiedzę praktyczną” – powiedział Morawiecki.

AB, PAP