• Poniedziałek, 13 kwietnia 2026

    imieniny: Marcina, Przemysława

Kapelani do cywila

Poniedziałek, 18 lutego 2013 (15:12)

Ponad połowa etatów w ordynariatach polowych w Wojsku Polskim zostanie zlikwidowana. Ich redukcja ma ruszyć od początku marca.

Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, goszcząc w audycji „Sygnały dnia” w Polskim Radiu stwierdził, że sposób pracy nad redukcją etatów w ordynariatach polowych został już uzgodniony podczas jego styczniowego spotkania z biskupami z trzech ordynariatów wchodzących w skład Wojska Polskiego (rzymsko-katolicki, prawosławny i ewangelicki). – Zdołaliśmy osiągnąć porozumienie, pracujemy nad szczegółami – powiedział minister Siemoniak.

Jak dodał, decyzję o zmniejszeniu liczby etatów w ordynariatach argumentował redukcją liczebności armii w ostatnich latach i likwidacją wielu garnizonów.

– Zakładamy, że sumarycznie liczba etatów w ordynariatach spadnie o nieco ponad połowę. Natomiast jeżeli chodzi o samych kapelanów, to jest rząd 30 proc. mniej – dodał szef resortu obrony narodowej.

Przyznał, że „kapelani odgrywają ważną rolę w wojsku zwłaszcza w misjach w Afganistanie, Kosowie”.

– Są oni potrzebni żołnierzom. Wiem to z własnej obserwacji, z własnego doświadczenia. Chodzi o to tylko, żeby wzorem innych struktur dopasować liczbę ordynariatów do wojska – zapewnił minister w radiowej Jedynce.

Ponadto sprawami administracyjnymi i logistycznymi w ordynariatach i parafiach mają zajmować się wojskowe oddziały gospodarcze. Zdaniem szefa resortu, takie rozwiązanie nie wpłynie na „jakość” ich pracy. Natomiast pozwoli – jak zaznaczył Siemoniak – lepiej skupić się na tych zadaniach, które stoją przed ordynariatami, a nie na administracji i logistyce.

IK