• Piątek, 22 października 2021

    imieniny: Filipa, Halki, Korduli

Warszawa: XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Niedziela, 19 września 2021 (13:34)

W  niedzielę w stolicy odbył się XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy szli pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia w tym roku zmieniono formułę manifestacji. Zamiast marszy w ponad 140 polskich miastach zorganizowano jeden w stolicy – Narodowy Marsz Życia i Rodziny.

– Chcemy zamanifestować nasze przywiązanie do postaw prorodzinnych oraz do wartości pro-life, jak też podziękować Bogu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – wielkiego obrońcy godności człowieka, ludzkiego życia i rodziny – powiedział prezes Centrum Życia i Rodziny Paweł Ozdoba.

W czasie marszu przypominane zostały wypowiedzi ks. kard. Stefana Wyszyńskiego poświęcone wartości ludzkiego życia, prokreacji oraz rodziny.

Narodowy Marsz Życia i Rodziny zakończył się przed 13.00 przy Kościele Świętego Krzyża, gdzie dla uczestników odprawiona została Msza święta.

Jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia i Rodziny powołujący się na badania CBOS, aż 30 proc. młodych Polaków w trudnych chwilach nie może liczyć na własnego ojca. Co więcej, jedynie 15 proc. przedstawicieli młodego pokolenia chętnie rozmawia z ojcem. Pomimo tego, ponad 40 proc. młodych Polaków najbardziej zależy na uznaniu ze strony własnego taty. Te zaskakujące statystyki oraz społeczna konieczność publicznego przypomnienia roli i znaczenia ojca dały asumpt do przeprowadzenia w tym roku Marszu pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, zaznaczał, że tegoroczny Narodowy Marsz Życia i Rodziny jest wyjątkowy z wielu powodów:

– Po pierwsze wyróżnia go hasło i główny przekaz, w którym skupiamy się na roli ojca w życiu rodzinnym i społecznym. Po drugie, ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, Marsz nabiera wymiaru narodowego, ponieważ w wielu miastach nie mogły odbyć się lokalne Marsze dla Życia i Rodziny. Po trzecie, podczas tegorocznego wydarzenia chcemy również wyrazić dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który wielokrotnie był nazywany Ojcem Narodu.

Narodowy Marsz Życia i Rodziny był także okazją do radosnego, wspólnego zamanifestowania przywiązania do wartości prorodzinnych oraz wartości pro-life.

– Chcemy przypomnieć, że ochrona życia od poczęcia jest fundamentem naszej cywilizacji i na każdym kroku musimy jej bronić i domagać się zwiększenia jej zakresu – dodaje Paweł Ozdoba.

– W tym roku musimy pamiętać również o próbach podważenia znaczenia małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Coraz częściej w programach społecznych i politycznych próbuje się kontestować małżeństwo i podważać jego wartość i znaczenie. I to pomimo konstytucyjnej ochrony małżeństwa, o czym możemy przeczytać w art. 18. Ustawy zasadniczej – wskazuje Ozdoba.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski, metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz oraz ordynariusz warszawsko-praski ks. bp Romuald Kamiński.

Więcej warto zobaczyć  TUTAJ.

APW, PAP, KAI