• Niedziela, 19 września 2021

    imieniny: Januarego, Teodora

Dziś w „Naszym Dzienniku”

Oddana zgromadzeniu

Środa, 15 września 2021 (00:01)

Dziś na cmentarzu w Loretto spocznie ciało śp. m. Anicety Teresy Borowskiej CSL, która przez ostatnie ponad cztery lata pełniła funkcję Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Dziś na cmentarzu w Loretto spocznie ciało śp. m. Anicety Teresy Borowskiej CSL, która przez ostatnie ponad cztery lata pełniła funkcję Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się wczoraj w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie modlitwą i Mszą św. żałobną celebrowaną pod przewodnictwem ks. inf. Lucjana Święszkowskiego, kapelana sióstr loretanek w domu generalnym.

Dzisiaj w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto od godz. 11.30 trwać będzie modlitwa różańcowa przy zmarłej. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bp. Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, rozpocznie się o godz. 13.00. Po Eucharystii ciało śp. m. Anicety zostanie złożone na miejscowym cmentarzu zakonnym, na którym znajduje się też pierwszy grób założyciela zgromadzenia bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Matka Aniceta Borowska będzie 114. loretanką, która spocznie na tej nekropolii.

Matka Aniceta Borowska zmarła 10 września, po krótkiej i ciężkiej chorobie. Odeszła do Pana w wieku 71 lat, po 53 latach życia zakonnego. W zgromadzeniu pełniła wiele ważnych funkcji. Była m.in. w latach 2005-2011 przełożoną domu w Warszawie-Rembertowie. Posługiwała w Centrali Radia Maryja w Chicago w USA. W marcu 2017 r. została wybrana na Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Przeprowadziła zgromadzenie przez obchody roku jubileuszu 100-lecia jego istnienia.

– Z jej zarządzenia do rozpoczęcie jubileuszu przygotowywałyśmy się dziewięciomiesięczną nowenną – wspomina s. Klara Bielecka CSL, wyznaczona przez Matkę Generalną Anicetę Borowską do szerzenia kultu bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Siostra Klara zajmuje się też opracowaniem historii zgromadzenia.

Ważnym momentem na drodze przygotowującej do jubileuszu było nocne czuwanie na Jasnej Górze.

– Z inicjatywy m. Anicety Borowskiej rozpoczęcie roku jubileuszowego miało miejsce 31 lipca 2020 r. w każdej loretańskiej wspólnocie, a dopiero 2 sierpnia, w niedzielę, w katedrze warszawsko-praskiej. Chciała, by ten jubileusz był przeżywany we wszystkich placówkach. Następnie każdy dom w okresie roku przeżywał w miejscu, gdzie apostołuje, uroczystości rocznicowe w odpowiednim dla siebie dniu – przypomina s. Klara Bielecka. W trakcie obchodów jubileuszu stulecia działalności zgromadzenia siostry loretanki z inspiracji Matki Generalnej pogłębiały duchowość ojca założyciela. Matka Aniceta Borowska poleciła też, by siostry w każdym domu zakonnym przeszły drogę 33 dni rekolekcji, przygotowujących do całkowitego oddania Niepokalanemu Sercu Maryi.

– To było duże przeżycie dla sióstr, każdy dom został zaopatrzony w materiały z tymi samymi konferencjami formacyjnymi według „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grigniona de Montfort – zaznacza s. Klara Bielecka.

Ostatnim miejscem, gdzie przeżywane były lokalnie uroczystości jubileuszowe na okoliczność stulecia powstania zgromadzanie, był Żegiestów. Tam 18 lipca br. odbyła się renowacja ślubów zakonnych loretanek. 31 lipca br. miał miejsce ostatni akcent tych obchodów, który połączony został dzięki inicjatywie m. Anicety z konsekracją kościoła w sanktuarium maryjnym w Loretto. W tym sanktuarium 15 sierpnia br. przeżywała też jubileusz 50-lecia swoich ślubów zakonnych.

– Kilka dni temu, dokładnie 7 września, przypadała 90. rocznica śmierci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Matka Aniceta, myśląc o niej już wcześniej, zwróciła się do mnie, by opracować dziesięć zasad życia loretanek według nauczania ojca założyciela. Chciała, by przygotować je na rocznicę jego śmierci. Tak się stało. Siostry otrzymały dziesięć zasad życia według wskazówek bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, gdy Matka była już na łożu śmierci. Te zasady stają się dziś także jej testamentem dla kolejnych pokoleń loretanek – akcentuje s. Klara Bielecka.

– Jej śmierć jest dla nas ogromną stratą, przyszła nagle, to trudne doświadczenie dla naszego zgromadzenia, tym bardziej że pierwszy raz w historii sióstr loretanek Przełożona Generalna na stanowisku odeszła do Pana – dodaje loretanka.

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych można zobaczyć TUTAJ

Małgorzata Bochenek