• Niedziela, 19 września 2021

    imieniny: Januarego, Teodora

Prezydent Andrzej Duda na Węgrzech

Czwartek, 9 września 2021 (13:02)

W Budapeszcie od oficjalnego powitania rozpoczęła się dzisiaj wizyta na Węgrzech prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Pierwszym punktem wizyty jest spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Janosem Aderem. Najpierw przywódcy rozmawiać będą w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji.

Prezydent Duda spotka się także z premierem Orbanem, a następnie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koeverem.

„Prezydent w czasie rozmów będzie poruszał kwestie dotyczące relacji dwustronnych: politycznych, gospodarczych oraz kulturalnych; spraw dotyczących wzmocnienia współpracy regionalnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także w ramach inicjatywy Trójmorza. Z całą pewnością jednym z tematów, który pojawi się podczas rozmów, będzie kwestia bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w związku z kryzysem wywołanym działaniami ze strony białoruskich władz” – zapowiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Wizyta zakończy się ceremonią odznaczenia prezydenta Dudy Krzyżem Wielkim z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą Węgierskiego Orderu Zasługi.

To najwyższe odznaczenie przyznawane głowom innych państw zostało przyznane Andrzejowi Dudzie 15 marca 2020 roku w dniu obchodów Święta Narodowego Węgier – 172. rocznicy Powstania Węgierskiego 1848 roku. Prezydent miał zostać odznaczony podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej planowanych na marzec 2020 roku w Budapeszcie, jednak w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Węgrzech z uwagi na pandemię COVID-19 uroczyste obchody oraz ceremonia wręczenia zostały odwołane.

Decyzję o przyznaniu odznaczenia podjął prezydent Węgier Janos Ader, który w uzasadnieniu podkreślił szczególne zasługi i osobiste zaangażowanie prezydenta Dudy w rozwijanie stosunków Polski i Węgier, w tym liczne inicjatywy skierowane na pogłębianie tradycyjnie przyjaznych stosunków międzypaństwowych, aktywne zaangażowanie w popularyzację wspólnego dziedzictwa historyczno-kulturowego obu krajów, a także znaczący wkład w realizację interesów Polski i Węgier na forum UE i w dialogu regionalnym.

Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą jest najwyższym odznaczeniem państwowym Węgier przyznawanym wyłącznie głowom innych państw.

AB, PAP