• Czwartek, 11 sierpnia 2022

    imieniny: Klary, Zuzanny, Ligii

Od Miłosierdzia do Miłosierdzia

Środa, 21 lipca 2021 (20:23)

Dziś do sanktuarium Bożego Miłosierdzia dotarła 19. Wielkopolska Piesza Pielgrzymka „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia".

Do pątników – trzech kapłanów, którzy dotarli pieszo do łagiewnickiego Wieczernika – dołączyli pielgrzymi duchowi, którzy codziennie łączyli się poprzez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej w Godzinie Miłosierdzia na modlitwie. W Łagiewnikach witał ich biskup kaliski Damian Bryl oraz ks. Zbigniew Bielas, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”, a patronem tegorocznej pielgrzymki był św. Jakub.

Pielgrzymi z Wielkopolski uczestniczyli w bazylice Bożego Miłosierdzia w Godzinie Miłosierdzia i Mszy Świętej. Eucharystii przewodniczył ks. bp Damian Bryl.

– Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei jak miłosierdzie Boga. Pragniemy z wiarą powtarzać „Jezu, ufam Tobie” – takie słowa wypowiedział w tej świątyni św. Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 roku, gdy dokonywał jej poświęcenia i gdy zawierzał świat Bożemu Miłosierdziu. Dzisiaj serdecznie witam uczestników XIX Wielkopolskiej Pielgrzymki „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia” – powiedział na początku Mszy św. ks. Zbigniew Bielas.  – Cieszymy się, że jesteście pomimo tego trudnego czasu pandemii, który przyszło nam przeżywać. W miłosierdziu szukamy nadziei – dodał.

W homilii ks. bp Bryl podkreślał, że wszyscy dzisiaj jesteśmy pielgrzymami. – Doświadczyli tego nasi dzielni księża, którzy przez kilka dni maszerowali z Częstochowy do Łagiewnik. Dzisiaj zakończyli swoją pielgrzymkę – przypomniał.
Jak zauważył pasterz Kościoła kaliskiego, pielgrzymka łączy się zawsze z trzema słowami: słuchanie, spotkanie i poruszenie. – W czasie pielgrzymki i szczególnie tego czasu, który teraz przeżywamy – Eucharystii na pielgrzymce – bardzo ważne jest słuchanie, aby usłyszeć to, z czym Pan do mnie przychodzi. Wszyscy przychodzimy tutaj do tego szczególnego miejsca z ważnymi swoimi sprawami, kłopotami, biedami, z którymi nie dajemy sobie rady. Ale warto, ażeby to był też czas słuchania tego, z czym Pan do mnie przychodzi. Bo Łagiewniki to szczególne miejsce, gdzie Pan Jezus obrał sobie, aby przyjść i coś ważnego nam powiedzieć. Nie tylko Siostrze Faustynie. Wierzymy, że także do nas przychodzi ze swoim słowem. (...) Wytężmy nasz słuch i słuchajmy, co Jezus chce nam powiedzieć. W tym szczególnym miejscu Jezus objawia nam tajemnicę Boga nieskończonego w swoim miłosierdziu. Objawia nam tajemnicę Boga kochającego. Chciałbym, abyśmy dzisiaj wszyscy tę prawdę usłyszeli. Pan nasz – Jezus Chrystus jest Bogiem dobrym, kochającym. Bogiem, który pierwszy nas ukochał. Bogiem, dla którego jesteśmy ważni. Dla którego ważne jest nasze życie. Przyjmijcie tę prawdę. Bóg jest miłością i z miłością do mnie wychodzi. Z miłością na mnie spogląda. Dla Boga jestem kimś ważnym – podkreślał ks. bp Bryl i dodawał, że miłość jest większa niż grzech.

– Bóg nie odwraca się od człowieka. Dobry Bóg oczekuje nas. Chce nam przebaczyć. Bóg chce naszego szczęścia. Dlatego daje nam słowo, które wzywa nas do nawrócenia. Chce, aby nasze życie było coraz piękniejsze – mówił.
Celebrans prosił pątników, by po powrocie do swoich domów dzielili się z bliskimi tym, co przeżyli w czasie pielgrzymki do Łagiewnik. – Bądźmy świadkami Bożego Miłosierdzia – apelował.

Pomysłodawcą Wielkopolskiej Pieszej Pielgrzymki „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia” jest ks. prałat Andrzej Szudra, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim.
16 lipca po Mszy św. sprawowanej w kaplicy Sióstr Miłosierdzia w Częstochowie w drogę wyruszyło trzech kapłanów: ks. prałat Andrzej Szudra, ks. kanonik Bogumił Kempa i ks. Sebastian Łagódka. Pozostali pielgrzymi łączyli się duchowo za pośrednictwem mediów diecezjalnych.

Małgorzata Pabis