• Poniedziałek, 26 lipca 2021

    imieniny: Anny, Joachima, Mirosławy

Francja: Demonstrancje przeciw obowiązkowi szczepień

Sobota, 17 lipca 2021 (19:10)

Tysiące ludzi protestowały dzisiaj we francuskich miastach przeciwko wprowadzeniu obowiązku szczepień na COVID-19 dla medyków i pracowników domów opieki oraz przeciw wymogowi okazywania zaświadczeń sanitarnych przy wejściu do restauracji i kina.

Manifestacje odbyły się nie tylko w wielkich miastach, takich jak Paryż, Lyon, Marsylia czy Tuluza, ale i w mniejszych ośrodkach. 

W Paryżu odbyły się co najmniej trzy niezależne od siebie demonstracje, które zgromadziły kilka tysięcy osób – relacjonuje stacja BFM TV. „Wolność”, „Nie dla dyktatury sanitarnej”, „Macron do dymisji” – brzmiały skandowane na jednej z nich hasła.

„To początek drogi do dyktatury” – przekonywał przywódca prawicowej partii Powstań Francjo (DLF) Nicolas Dupont-Aignan przed manifestacją. Politykę prezydenta Emmanuela Macrona nazwał „bezprecedensowym nadużyciem władzy” i „sanitarnym zamachem stanu”.

„Nie jesteśmy antyszczepionkowcami. Po prostu chcemy, by każdy mógł decydować o tym, czy chce przyjąć szczepionkę, czy nie. Testy PCR wystarczą i dlatego powinny nadal być darmowe” – powiedziały stacji uczestniczki innej paryskiej manifestacji.

Jak ogłosił w poniedziałek wieczorem Macron, we Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19, przejściu tej choroby lub negatywny test na obecność koronawirusa będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi.

Od 15 sierpnia szczepienia przeciwko COVID-19 mają być obowiązkowe dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Od października będzie trzeba płacić za dostępne obecnie na żądanie i finansowane przez państwo testy PCR. Wyjątkiem pozostaną badania zlecone przez lekarzy.

Ponad 60 proc. Francuzów zgadza się z obowiązkiem szczepień dla medyków i opiekunów oraz systemem certyfikatów zdrowotnych – pokazuje opublikowany w piątek sondaż pracowni Ipsos.

AB, PAP