• Poniedziałek, 26 lipca 2021

    imieniny: Anny, Joachima, Mirosławy

Uroczystości we Włoszech

Sobota, 17 lipca 2021 (17:53)

Polska delegacja z kombatantami przybyła na cmentarz wojenny w Loreto we Włoszech na Mszę św. rozpoczynającą obchody 77. rocznicy wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski

W rocznicowych uroczystościach w regionie Marche uczestniczą ambasador RP we Włoszech, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa Anna Maria Anders, oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W Loreto znajduje się jeden z czterech polskich cmentarzy wojennych; położony jest na zboczu wzgórza w pobliżu bazyliki sanktuarium Świętego Domku Najświętszej Maryi Panny, odwiedzanego od stuleci przez pielgrzymów. W 1944 roku bazylika została uratowana od pożaru przez polskich żołnierzy. Na terenie nekropolii w Loreto spoczywa około 1100 żołnierzy, którzy zginęli na froncie adriatyckim.

Na cmentarzu pochowano żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w bitwach o Ankonę i Loreto, nad rzeką Metauro i na Linii Gotów. Groby rozmieszczone są na trzech tarasach, a w centrum na kamiennym cokole umieszczono maszt z polską flagą. Z czterech stron widnieją związane z miejscami walk Polaków napisy: Ankona, Loreto, Metauro, Linia Gotów. Na ołtarzu w centrum cmentarza umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Oprócz kwater katolickich są także żydowskie, ewangelickie, prawosławne i jedna muzułmańska.

Przed laty opiekę nad polskimi mogiłami objęły siostry nazaretanki.

AB, PAP