• Czwartek, 19 marca 2026

    imieniny: Józefa, Bogdana

Kwestie, które łączą Polaków i Litwinów

Wtorek, 29 czerwca 2021 (15:37)

Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, podsumowując we wtorek swój oficjalny, dwudniowy pobyt na Litwie, oświadczyła, że była to bardzo dobra wizyta, zapowiadająca szeroką współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i rozwiązywania problemów litewskich Polaków.

– Widzę szerokie pole współpracy. Idziemy w tym samym kierunku. Problemy są dokładnie te same, cel też jest ten sam – powiedziała marszałek dziennikarzom.

Marszałek Witek spotkała się z prezydentem Gitanasem Nausedą, premier Ingridą Szimonyte i przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen,

– Rozmowy, które się toczyły na wszystkich szczeblach, dotyczyły kwestii, które łączą Polaków i Litwinów. Są to kwestie bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa energetycznego, to jest ocena sytuacji na Wschodzie, tego, co się dzieje na Białorusi, polityki prowadzonej przez Rosję, ale także postanowień ostatniego szczytu UE i NATO – powiedziała Witek.

Marszałek Witek przypomniała, że w poniedziałek, w pierwszym dniu wizyty w Wilnie spotkała się z litewskimi Polakami.

– Poruszyłam z panią przewodniczącą także tematy, które dla Polaków na Litwie są bardzo ważne, czyli kwestię pisowni nazwisk, polskiego nazewnictwa (ulic i miejscowości), kwestię (przyjęcia) ustawy o mniejszościach narodowych, a także reformy oświaty i dostrzeżenia w tym potrzeb Polaków, obywateli Litwy – powiedziała marszałek Sejmu RP.

Marszałek Witek zaprosiła przewodniczącą Sejmu Cmilyte-Nielsen do złożenia w październiku wizyty w Warszawie. Zaproszenie zostało przyjęte.

Szefowa polskiego Sejmu we wtorek wystąpiła też podczas sesji plenarnej litewskiego parlamentu.

– Moja obecność w parlamencie pokazuje, jak dobre są relacje między naszymi państwami – wskazała na wstępie Witek, wyrażając zadowolenie, że przemawia z miejsca, z którego przemawiał śp. prezydent Lech Kaczyński i marszałek Marek Kuchciński.

Witek, przywołując wspólną polsko-litewską historię, przypominając o tegorocznych obchodach w Polsce i na Litwie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, które miało miejsce 20 października 1791 roku, wskazała na wyzwania dnia dzisiejszego, jakimi są siły w Rosji dążące do rozszerzenia strefy wpływów, sytuacja na Białorusi, Ukrainie oraz nasilające się cyberataki.

W ocenie Witek wyzwaniem jest też przygotowywana na Litwie reforma oświatowa, która ma sprostać wymogom współczesności, ale, jak podkreśliła, ma zachować też równe prawa wszystkich obywateli kraju, w tym mieszkających tu Polaków.

Marszałek spotkała się m.in. z polską młodzieżą z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Ostatni punkt wizyty to spotkanie Witek z Polakami – deputowanymi do Sejmu Republiki Litewskiej.

Więcej można zobaczyć w galerii TUTAJ.

APW, PAP