• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Obchody święta Służby Ochrony Państwa

Piątek, 11 czerwca 2021 (14:13)

To dzięki wam, nasi najważniejsi przywódcy polityczni mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki konstytucyjne – obowiązki wobec państwa, Narodu, jego obywateli – powiedział podczas obchodów święta Służby Ochrony Państwa szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Na dziedzińcu Belwederu odbyły się obchody święta Służby Ochrony Państwa. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Podczas obchodów wręczone zostały wyróżnienia i odznaczenia państwowe oraz awanse oficerskie.

Szef MSWiA, zwracając się do funkcjonariuszy SOP, zaznaczył, że pełnią służbę „w formacji fundamentalnie ważnej, formacji odpowiedzialnej za sprawne funkcjonowanie państwa polskiego”.

– Ochraniacie najważniejsze konstytucyjnie osoby w państwie – pana prezydenta, pana premiera, marszałka Sejmu, Senatu, ochraniacie najważniejsze budynki państwa polskiego; ochraniacie naszych zagranicznych gości, przywódców zagranicznych, którzy odwiedzają nasze państwo. To są rzeczy niesłychanie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwowego, z punktu widzenia prestiżu państwa – zaznaczył Kamiński.

Dodał, że to dzięki funkcjonariuszom SOP najważniejsi przywódcy polityczni mogą bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki konstytucyjne – obowiązki wobec państwa, Narodu i jego obywateli.

– Choć zawsze w cieniu, codziennie jesteście na pierwszej linii. Często udzielacie również w trybie nagłym wsparcia wysokim urzędnikom państwowym, których bezpieczeństwo jest zagrożone. Zawsze czynicie to skutecznie, szybko, profesjonalnie. Zawsze na Służbę można liczyć – dodał.

Szef MSWiA przypomniał, że funkcjonariusze SOP, chroniąc innych, narażają własne życie i zdrowie.

– Pamiętamy o tym, co stało się w Bagdadzie w 2007 roku, pamiętamy o tym, co stało się w Smoleńsku w 2010 roku, pamiętamy o każdym naszym poległym funkcjonariuszu – zaznaczył.

Kamiński podziękował funkcjonariuszom SOP za ich codzienny trud i służbę.

– Szczególne gratulacje składam tym funkcjonariuszom, którzy otrzymali promocję na I stopień oficerski. Wiem, jak ważny jest to dzień w życiu funkcjonariusza – zaznaczył.

Komendant SOP mjr Paweł Olszewski, zwracając do zebranych, poinformował, że w tym roku – chcąc w wyjątkowy sposób podkreślić pamięć o poświęceniu poległych funkcjonariuszy – nadane zostaną pamiątkowe nazwy ulicom, budynkom i pomieszczeniom na terenie obiektów administrowanych przez SOP.

Olszewski podziękował funkcjonariuszom SOP za poświęcenie i wysiłek, jaki wkładają każdego dnia w realizację obowiązków służbowych i złożył życzenia.

– Proszę pozwolić, że serdecznie pozdrowię żołnierza AK, pana Janusza Polkowskiego „Sójkę”, ostatniego świadka i żołnierza Oddziału Dyspozycyjnego B, Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej, którego tradycje Służba Ochrony Państwa dumnie i z ogromnym poświęceniem kultywuję – powiedział.

Zwracając się do oficerów awansowanych na I stopień oficerski, zaznaczył, że nie ma wątpliwości, iż nominowani dziś oficerowie „będą godnie, dumnie i z satysfakcją budować należny formacji wizerunek i jak najlepiej reprezentować Służbę Ochrony Państwa”.

SOP powołano w miejsce Biura Ochrony Rządu, a jej zadania nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. SOP ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

APW, PAP