• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

40. Rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Piątek, 11 czerwca 2021 (11:11)

Rzeszów zaprasza 20 czerwca na obchody 40. Rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

„Porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL podpisano w Rzeszowie w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. Rano 20 lutego podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych. Dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Protestujący domagali się wtedy m.in. legalizacji rolniczych związków zawodowych. W efekcie uzyskali gwarancję nienaruszalności własności i prawa do dziedziczenia, równość traktowania rolników indywidualnych oraz rolnictwa spółdzielczego, zapewnienie zniesienia ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi. Strajkujący rolnicy wywalczyli swobodę w budownictwie sakralnym i dostęp do praktyk religijnych” – czytamy na www.gov.pl

Na wydarzenie zapraszają pod patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, organizatorzy i współorganizatorzy: Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP, Stronnictwo Piast, Komitet Obrony Polskiej Ziemi „Placówka”, Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”, Stowarzeszenie Zrównoważonego Rozwoju Polski im. Jana Szyszko, Stowarzyszenie Poszkodowanych Obrońców Ziemi i Ojczyzny, Międzynarodowa Koalicja dla Obrony Polskiej Wsi, Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wielkopolska.

W niedzielę 20 czerwca o godz. 11:00 rozpocznie się Msza św. w intencji polskich rolników i niepodległej ojczyzny pod przewodnictwem ks. prof. Tadeusza Guza w kościele Farnym, Pl. Farny 5. Po Mszy św. nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Rynku i pod tablicą pamiątkową w miejscu strajku w dawnym Domu Kolejarza ul. Ofiar Getta 5.

Następnie uczestnicy wezmą udział w konferencji pt. „40. Rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich” i w dyskusji plenarnej w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego.

APW