• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Prognoza pogody na 11 i 12 czerwca

Piątek, 11 czerwca 2021 (07:15)

Jak informuje IMGW, Europa Zachodnia, częściowo Środkowa oraz Północno-Wschodnia jest pod wpływem wyżów. Nad resztą kontynentu dominują niże z układami frontów atmosferycznych.

Zachodnia połowa Polski pozostaje na skraju Wyżu Azorskiego, a wschodnia jest w zasięgu zatoki niżu znad Ukrainy i zachodniej Rosji. Nad Polską utrzyma się ciepłe powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie się nieznacznie wahać.

W piątek w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami i głównie na wschodzie i południu duże z przelotnymi opadami deszczu. Na wschodzie i południu miejscami burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do 15 mm, lokalnie na północnym wschodzie do 20 mm, możliwy grad. Temperatura maksymalna od 22 do 26 st. C, nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 18 do 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 55 km/h. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo na wschodzie i południu duże z przelotnymi opadami deszczu, a na północnym wschodzie i południu z zanikającymi burzami. W drugiej połowie nocy na północnym zachodzie także zachmurzenie wzrastające do dużego i nad ranem możliwe są tam przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie lokalnie silne zamglenia lub krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 500 m. Temperatura minimalna od 9 st. C na północnym wschodzie, około 12 st. C w centrum, do 17 st. C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie od 6 do 8 st. C. Wiatr słaby, na północy wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr porywisty. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko początkowo na południowym wschodzie większe przejaśnienia, a po południu od północnego zachodu postępujące rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana suma opadów przeważnie od 10 do 20 mm, tylko na północnym zachodzie i południowym wschodzie poniżej 10 mm. Temperatura maksymalna od 21 do 26 st. C, tylko na północnym zachodzie i w rejonach podgórskich Karpat od 17 do 20 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie i lokalnie na Lubelszczyźnie także dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru do 55 km/h na północnym zachodzie, do 60 km/h nad morzem i wysoko w Sudetach oraz do 70 km/h w czasie burz.

W piątek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 25 st. C. Wiatr słaby, na ogół północno-zachodni. W nocy zachmurzenie małe, początkowo tylko umiarkowane. Temperatura minimalna 13 st. C. Wiatr słaby, początkowo porywisty, północno-zachodni i zachodni, nad ranem skręcający na południowo-zachodni.

W sobotę w stolicy początkowo zachmurzenie małe, po południu wzrastające do umiarkowanego i dużego. Wtedy też przelotne opady deszczu, możliwa burza. W czasie burzy prognozowana suma opadów do 20 mm, możliwy grad. Temperatura maksymalna 25 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burzy możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

APW, PAP