• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Znaczki promują sport

Czwartek, 27 maja 2021 (15:03)

Młociarze Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek znaleźli się na znaczku wyemitowanym przez Pocztę Polską z okazji lekkoatletycznych drużynowych mistrzostw Europy, które w weekend odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Polacy będą bronić tytułu.

– Lekkoatletyka jest określana mianem królowej sportu, a Poczta Polska to instytucja królewska. Ten królewski mariaż musiał się udać i musiał nastąpić – skomentował prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

Jak dodał, zawody w Chorzowie będą szczególne także ze względu na obecność kibiców na trybunach. Będą oni mogli przyjść na Stadion Śląski za darmo. Wpuszczonych zostanie 7600 osób.

– Sport to dla nas bardzo ważny element. Mamy wśród pracowników wielu sportowców amatorów, którzy chętnie startują i rywalizują. Dlatego też sport to ważny temat w naszych emisjach filatelistycznych. Te tematy cieszą się zawsze ogromną popularnością. To też cenna pamiątka – dodał Zdzikot.

Także zdaniem sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anny Krupki takie inicjatywy są bardzo istotne. Podkreśliła ona, że impreza w Chorzowie będzie najważniejszym wydarzeniem lekkoatletycznym w tym roku w Europie.

– Bronimy tytułu i mam nadzieję, że już w niedzielę będziemy mogli gratulować złotych medali naszym zawodnikom. Ministerstwo wspiera wszelkie działania, które mają na celu wzmacnianie roli Polski w charakterze gospodarza imprez międzynarodowych. Światowe federacje chcą z nami współpracować, bo jesteśmy poważnym i dużym partnerem – oceniła i dodała, że takie wydarzenia są wspierane nie tylko finansowo, ale i organizacyjnie. Podkreśliła przy okazji, jak ważne będzie wsparcie kibiców na trybunach i jak istotny jest to znak w dobie pandemii.

O świetniej promocji DME dzięki znaczkom mówił dziś na konferencji prasowej przedstawiciel organizatorów Bartłomiej Kowalski.

– Znaczek ma to do siebie, że zostanie z nami na dłużej, często wyrusza w świat, a z czasem jego wartość wzrasta. Nie każde wydarzenie może pochwalić się tak unikatowym wydaniem. Dlatego jestem bardzo dumny z tego, że udało nam się tego dokonać razem z Pocztą Polską – przyznał.

Jedną z postaci prezentowanych na znaczku jest dwukrotna mistrzyni olimpijska Włodarczyk. Jej wizerunek po raz drugi pojawił się w kolekcji. Wcześniej była też w serii poświęconej złotym medalistom igrzysk w Rio de Janeiro.

– Ale i ten znajdzie miejsce wśród moich ważnych trofeów – zapewniła. Ona wprawdzie w Chorzowie nie wystartuje, gdyż w rzucie młotem powołana została Malwina Kopron.

Walkę o złoto obiecał za to czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

– Za każdym razem, jak startujemy w barwach Polski, jest dodatkowa mobilizacja. Skład na ten moment mamy optymalny. Dwa lata temu, gdy zdobywaliśmy tytuł, nie było mnie w reprezentacji. Tym bardziej chcę teraz jeszcze mocniej się zaangażować. Startuję w niedzielę, a moja konkurencja jest pierwsza, więc chciałbym wywalczyć komplet punktów i zarazić tym kolejnych zawodników – zaznaczył.

Mistrzostwa w Chorzowie odbędą się w sobotę i niedzielę.

APW, PAP