• Poniedziałek, 21 czerwca 2021

    imieniny: Alicji, Alojzego, Demetrii

Niemcy: Fala antysemityzmu podczas demonstracji

Poniedziałek, 17 maja 2021 (13:29)

Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble jest wstrząśnięty antysemickimi ekscesami podczas licznych w ostatnich dniach w Niemczech demonstracji przeciwko polityce Izraela.

„Obrazy [z demonstracji] są nie do zniesienia” – powiedział Wolfgang Schäuble w dzisiejszym wywiadzie dla dziennika „Bild”. Dodał, że polityka Izrael oczywiście może być „ostro krytykowana”, ale „nie ma usprawiedliwienia dla antysemityzmu, nienawiści i przemocy”.

Przewodniczący Bundestagu zaznaczył, że konflikt w Strefie Gazy nie zostanie rozwiązany w Niemczech, i nie można pozwolić, by został przeniesiony do tego kraju kosztem mieszkających w RFN Żydów. 

Polityk podkreślił, że Niemcy muszą wyjaśnić muzułmańskim imigrantom, że wyemigrowali do kraju, w którym szczególna odpowiedzialność za Izrael jest częścią tożsamości. Jako społeczeństwo otwarte musimy dalej walczyć z uprzedzeniami i dezinformacją – powiedział „Bildowi” Wolfgang Schäuble.

„Widzimy gwałtowne zamieszki [...] przed synagogami, płonące flagi izraelskie i jawnie antysemickie hasła skandowane w odrażający sposób na marszach protestacyjnych. To przerażające, jak stanowczo Żydzi w Niemczech są obarczani odpowiedzialnością za działania rządu izraelskiego, w które są całkowicie niezaangażowani. Solidarność z Palestyńczykami czy krytyka rządu izraelskiego nie jest usprawiedliwieniem dla przemocy” – mówił z kolei w wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein.

Klein podkreślił, że „ważne jest szybkie postawienie podejrzanych o przestępstwa antysemickie przed sądem”. Dlatego jego zdaniem prokuratura i policja „muszą mieć możliwość szybkiego i lepszego rozpoznawania i karania antysemityzmu”. Ostatnio przyjęto pakiet legislacyjny przeciwko nienawiści i podżeganiu w internecie. Federalny Urząd Policji Kryminalnej tworzy obecnie struktury jego realizacji. 

Podczas demonstracji przeciwko działaniom Izraela w Strefie Gazy w sobotę w berlińskiej dzielnicy Neukoelln rannych zostało 93 policjantów. W sumie aresztowano 59 osób, m.in. za poważne naruszenie spokoju, niebezpieczne uszkodzenie ciała, napaść na funkcjonariuszy organów ścigania – podała policja.

AB, PAP