• Czwartek, 13 maja 2021

    imieniny: Ofelii, Roberty, Serwacego

Wielkie gwiazdy na Stadionie Śląskim

Wtorek, 13 kwietnia 2021 (19:27)

Ponad 650 zawodników i zawodniczek z 36 krajów, w tym 44-osobowa reprezentacja Polski wystąpi 1 i 2 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie w mistrzostwach świata sztafet – kolejnej wielkiej imprezie lekkoatletycznej organizowanej w naszym kraju.

W tym gronie są prawdziwe gwiazdy „Królowej sportu”, medaliści olimpijscy i mistrzostw świata. Są rekordziści globu. World Athletics Relays, bo taką nazwę nosi wspomniana impreza, są organizowane od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Bahamach, w 2019 roku zawody przeprowadziła Japonia. Teraz po raz pierwszy trafiły do Europy – do Polski. Ich stawką będą nie tylko medale, ale i kwalifikacje do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio, a także do mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych.

A jeśli mowa o gwiazdach… W drużynie Republiki Południowej Afryki pojawi się rekordzista świata i mistrz olimpijski w biegu na 400 metrów Wayde van Niekerk. Sprinterską sztafetę Jamajki do boju poprowadzi złota medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w biegach na 100 i 200 metrów Elaine Thompson. W ekipie Czech nie zabraknie trzykrotnego halowego mistrza świata Pavla Masláka. W barwach Holandii wystartuje mistrzyni świata i wicemistrzyni olimpijska w sprincie na 200 metrów Dafne Schippers. A to tylko przykłady, najwybitniejsze, ale przykłady, bo dużych lekkoatletycznych nazwisk będzie o wiele więcej.

Także w reprezentacji Polski, choć akurat wśród Biało-Czerwonych zabraknie tej, która w ostatnich latach dostarczała kibicom najwięcej emocji i chwil radości. Justyna Święty-Ersetic, bo o niej oczywiście mowa, podczas marcowych halowych mistrzostw Europy w Toruniu najpierw poprawiła własny rekord Polski na 400 m, a potem zdobyła srebrny medal, ale niestety okupiła go kontuzją. Przez to nie pojawiła się w finale sztafet, gdzie dzielnie zastąpiła ją Aleksandra Gaworska.

Prócz pani Justyny w majowych mistrzostwach pojawią się wszyscy najlepsi Polacy. Na czele z Patrykiem Dobkiem, który kilka tygodni temu w Toruniu sprawił ogromną niespodziankę, zdobywając złoty medal w biegu na 800 m. W Chorzowie wystartują również inni medaliści halowych mistrzostw, choćby Joanna Jóźwik. Oboje z Dobkiem mają się zaprezentować w nietypowej sztafecie 2 x 2 x 400 metrów. – W tej konkurencji każde z nas dwukrotnie pokona 400 metrów. Z Patrykiem stworzymy wybuchową mieszankę i liczę, że będzie to mieszanka na medal – przyznała Jóźwik.

W biegu rozstawnym 4 x 400 metrów o awans na igrzyska olimpijskie powalczą panowie z Jakubem Krzewiną w składzie. Kibice doskonale pamiętają jego heroiczną szarżę na ostatniej zmianie finału halowych mistrzostw świata w Birmingham w 2018 roku, która dała Polakom nie tylko złoty medal, ale i niewiarygodny rekord globu.

– Mistrzostwa sztafet będą dla naszych zawodników pierwszym sprawdzianem w sezonie olimpijskim. Reprezentacja przyjedzie na Śląsk po dobrze przepracowanym zgrupowaniu na Teneryfie. Liczymy na udany start, nasze sztafety mają o co walczyć. Stawką są przecież olimpijskie przepustki – przyznał dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Zawody odbędą się w zaostrzonym reżimie sanitarnym, bez kibiców, w innej, smutniejszej atmosferze, co jednak nie znaczy, że ich poziom, czy też poziom emocji, będzie niższy. – Okoliczności, jakie nam towarzyszą, pokazują, że będzie to zupełnie inna edycja World Athletics Relays niż poprzednie. Wszyscy będziemy musieli przestrzegać zasad sanitarnych. Na atmosferę imprezy wpłynie także brak kibiców na trybunach stadionu. Nie zmieni się jedno – cele sportowe. Najlepsze sztafety świata będą walczyć o prestiżowe zwycięstwo oraz przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio. W programie nie zabraknie także widowiskowych sztafet płotkarskiej oraz 2 x 2 x 400 metrów – podkreślił prezydent światowej federacji lekkoatletycznej, Sebastian Coe.

 

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata sztafet:

Kobiety: Klaudia Adamek (Gwardia Piła), Paulina Guzowska, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda, Karolina Łozowska, Joanna Jóźwik (wszystkie AZS AWF Katowice), Jagoda Mierzyńska, Natalia Kaczmarek, Joanna Linkiewicz, Natalia Widawska (wszystkie AZS AWF Wrocław), Marika Popowicz-Drapała, Katarzyna Sokólska (obie CWKS Zawisza Bydgoszcz SL), Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa), Kamila Ciba, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka (obie OŚ AZS Poznań), Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka (obie BKS Bydgoszcz), Marlena Gola (Podlasie Białystok), Aleksandra Gaworska, Monika Kiepura (obie AZS AWF Kraków), Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin), Kornelia Lesiewicz (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Zuzanna Hulisz (MKL Toruń), Klaudia Wojtunik (AZS Łódź).

Mężczyźni: Adrian Brzeziński (MKL Toruń), Dominik Kopeć (Agros Żary), Karol Kwiatkowski, Przemysław Słowikowski, Karol Zalewski (wszyscy AZS AWF Katowice), Rafał Pająk (MKS Czechowice-Dziedzice), Mateusz Siuda, Jakub Krzewina (obaj Ś AZS Poznań), Łukasz Żak, Daniel Sołtysiak (obaj ALKS AJP Gorzów Wlkp.), Patryk Dobek (MKL Szczecin), Kajetan Duszyński (AZS Łódź), Dariusz Kowaluk, Wiktor Suwara, Krzysztof Kiljan, Artur Noga (wszyscy AZS AWF Warszawa), Mateusz Rzeźniczak (RKS Łódź), Patryk Grzegorzewicz (MKS-SMS Victoria Racibórz), Damian Czykier (Podlasie Białystok), Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław).

Piotr Skrobisz