• Poniedziałek, 13 kwietnia 2026

    imieniny: Marcina, Przemysława

Nękanie za obronę godności Ojca Świętego

Sobota, 9 lutego 2013 (20:05)

 Kalisz, 8.02.2013 r.

 

Sąd Rejonowy dla Dzielnicy Warszawa-Śródmieście

X Wydział Karny

ul. Marszałkowska 82

00-517 Warszawa


Europejskie Towarzystwo Otwartości Społecznej ETOS z siedzibą w Kaliszu wyraża stanowczy protest przeciw oskarżeniu dr. Witolda Tomczaka, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Posła Rzeczypospolitej Polskiej do Parlamentu Europejskiego, który w imieniu swoich wyborców stanął w obronie godności Ojca Świętego Jana Pawła II w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta" w 2000 roku.

Ostatecznym krokiem, jakim było usunięcie kamienia, "meteorytu", przygniatającego powaloną postać Ojca Świętego, nastąpiło w związku z biernością władz oraz po podejmowaniu wszelkich działań, jakie przypisane zostały parlamentarzystom, a zatem po wystosowaniu odpowiednich pism oraz oświadczeń.

Sprawa sądowa toczy się już 12 lat i według nas jest to nękanie osoby, która była przedstawicielem tysięcy Polaków w instytucjach krajowych i międzynarodowych, godnie reprezentując swoich wyborców. Dr Witold Tomczak wciąż cieszy się zaufaniem oraz moralnym poparciem tysięcy Wielkopolan, którzy wybierali go w kolejnych wyborach, powierzając mu mandat w ich imieniu do służenia Polsce.

Uważamy, że postępowanie dr. Witolda Tomczaka było właściwym wykorzystaniem mandatu parlamentarzysty, a oskarżanie jego osoby odbieramy jako działanie skierowane także przeciw nam.

Akt oskarżenia jest dla nas potężnym zaskoczeniem i uważamy, że świadczy on o usiłowaniu ścigania osoby, która broniła godności Ojca Świętego. Jesteśmy oburzeni upokarzającą pozycją przedstawiającą Jana Pawła II podczas wystawy "La Nona Ora".

Pragniemy wyrazić nasze podziękowanie oraz podziw Panu dr. Witoldowi Tomczakowi za odwagę oraz odpowiednią reakcję dotyczącą obrony symboli Narodu, którego syn zmienił oblicze nie tylko Polski, nie tylko Europy, ale także świata ludzi dobrej woli.

Wyrażamy nadzieję na sprawiedliwe rozpatrzenie sprawy Pana Witolda Tomczaka oraz zrozumienie dla postawy reprezentanta tysięcy Polaków - nie tylko z Wielkopolski.

Z wyrazami szacunku

Łukasz Wolski

ETOS Europejskie Towarzystwo Otwartości Społecznej