Jak przebiega walka z COVID-19
Czwartek, 11 marca 2021 (15:08)Obecna sytuacja powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej, dlatego działając z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy szpitale tymczasowe, które teraz będą systematycznie otwierane – podkreślił dziś minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef MZ na konferencji prasowej zwracał uwagę, że ostatnie wzrosty wskaźników epidemicznych „nie dają sygnałów spowolnienia epidemii”.
– To oczywiście powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej, dla przeładowania szpitali, dla obłożenia łóżek respiratorowych, dlatego działając konsekwentnie, z wyprzedzeniem przygotowaliśmy infrastrukturę w postaci szpitali tymczasowych, która teraz będzie systematycznie otwierana – podkreślił minister.
Jak dodał, sytuacja jest na tyle poważna, że wymaga decyzji, które do tej pory nie były podejmowane. – Mówię tutaj o decyzji, którą podjąłem wczoraj o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu, którego poziom współpracy ze spółką Skarbu Państwa przygotowującą projekt szpitala tymczasowego nie był wystarczający. Również ze strony wojewody pojawiały się sygnały o braku współpracy i przede wszystkim braku wykonywania decyzji – powiedział Niedzielski.
Minister zdrowia został zapytany na dzisiejszej konferencji prasowej, czy planowane jest przewożenie do szpitali tymczasowych w województwach mniej dotkniętych zakażeniami koronawirusem pacjentów z bardziej dotkniętych regionów.
– Transport pacjentów między województwami jest ostatecznością; jeżeli w skali kraju będziemy mieli permanentny deficyt łóżek covidowych, będą brane pod uwagę takie scenariusze, by pacjenci byli wożeni do regionów, gdzie sytuacja jest lżejsza – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Taki transport pacjentów między województwami jest ostatecznością. Szpitale tymczasowe uruchamiamy nie według jednego schematu, tzn. że wszystkie naraz, tylko analizujemy sytuację lokalną, sytuację w danym województwie – dodał Niedzielski.
– Czeka nas kontynuacja wzrostów zachorowań, apeluję żebyśmy już w tej chwili, nie czekając na wprowadzenie regulacji, znowu zaczęli stosować regułę „zostań w domu” – apelował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jak mówił, „jeśli nie chcemy, aby te wzrosty osiągnęły swoje apogeum przed świętami, to musimy stosować podstawowe reguły bezpieczeństwa, takie jak zasłanianie twarzy, zachowywanie dystansu czy wietrzenie pomieszczeń”.
– To cały czas są narzędzia, które mogą nam pozwolić zredukować skalę wzrostów. To szalenie ważne i apeluję, żeby już w tej chwili, nie czekając na wprowadzenie regulacji, nie czekając na to, od kiedy rozporządzenia zaczną działać, żebyśmy znowu zaczęli stosować regułę, czy zasadę „zostań w domu” – powiedział Niedzielski.
– W ciągu ostatnich siedmiu dni w skali kraju liczba zakażonych na 100 tys. mieszkańców wyniosła 37, a dla Mazowsza i woj. lubelskiego kształtuje się na poziomie mniej więcej 47. Oznacza to, że przekroczony został pułap, który odnotowano na Warmii i Mazurach, gdy na początku marca przywracano tam obostrzenia – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Nadal województwem, w którym jest najtrudniejsza sytuacja, jest woj. warmińsko-mazurskie. Analogiczny parametr przekroczył tam 60. Drugim w kolejności województwem jest pomorskie, które od najbliższej soboty będzie objęte tymi samymi regulacjami, co województwo warmińsko-mazurskie – wyjaśnił szef resortu zdrowia w czasie konferencji prasowej.
Natomiast – jak wymieniał dalej minister – na Mazowszu i w woj. lubuskim parametr ten przekroczył 40.
– W woj. mazowieckim odnotowujemy parametr na poziomie mniej więcej 47, w woj. lubuskim to jest trochę poniżej 47. Oba te województwa przekroczyły już poziom, który odnotowywaliśmy w przypadku woj. warmińsko-mazurskiego, gdy cofaliśmy luzowanie wprowadzane systematycznie w styczniu i lutym – powiedział.
Minister zwrócił uwagę na to, że zlecenia na badania diagnostyczne na obecność koronawirusa dynamicznie rosną. W tym tygodniu do lekarzy POZ zgłosiło się około 150 tys. pacjentów z objawami COVID-19 lub „weryfikowali u siebie ryzyko zachorowania”, co oznacza wzrost zleceń na wymazy o blisko 1/3 w stosunku do ubiegłego tygodnia.
– Mając na uwadze dynamikę rozwijającej się sytuacji epidemicznej podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozwiązań zaostrzających restrykcje w województwach mazowieckim i lubuskim – powiedział minister Niedzielski. Będą one obowiązywały od poniedziałku.
Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że od 15 do 28 marca w województwach mazowieckim i lubuskim zostaną zaostrzone restrykcje. W związku z tym w tych województwach zamknięte będą m.in. hotele, baseny, muzea, kina, teatry oraz obiekty sportowe; ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Klasy I-III wrócą do nauki hybrydowej.
APW, PAP