Nagroda „Dla Dobra Wspólnego”
Wtorek, 16 lutego 2021 (20:20)W Radomiu została wręczona nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
– Nagrody wręczane właśnie teraz, w okresie pandemii, mają wymiar szczególny – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości. Podkreślił też, że bardzo ważna i trudna jest służba dla drugiego człowieka w tym czasie.
Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda stwierdziła, że pomaganie, które wynika z potrzeby służenia innym, kształtuje i budzi pokłady dobra, które w człowieku drzemią, odkrywa talenty i umiejętności. – To właśnie dlatego wiele osób zaangażowanych społecznie podkreśla, że pomaganie nadaje sens ich życiu – zaznaczyła pierwsza dama.
Gala V edycji nagrody „Dla Dobra Wspólnego” miała odbyć się w ub. roku, jednak ze względu na pandemię przeniesiono ją na późniejszy termin. Uroczystość zorganizowano dzisiaj w Radomiu. Wybór miejsca – jak podkreślił prezydent – nie był przypadkowy, bo z tego miasta pochodziło troje nominowanych.
Podczas zdalnego wystąpienia minister kultury prof. Piotr Gliński podkreślił, że bez oddolnego zaangażowania obywateli, wolontariuszy nie jest możliwa dobrze funkcjonująca wspólnota i demokracja.
– Ci aktywni obywatele pełnią wiele niezbywalnych, szalenie istotnych funkcji – od artykulacji różnego rodzaju interesów, wartości, po ich realizację, szczególnie w trudnych obszarach społecznych, w których ani państwo, ani samorząd, ani biznes nie są dostatecznie wydajni i efektywni – mówił wicepremier.
Jak wskazał, altruizm, solidarność i wspólnotowość, cechujące wolontariuszy, czyni ich niezastępowalnymi i wyjątkowymi. Zaznaczył też, że nagroda „Dla Dobra Wspólnego” promuje wartości wolontariatu.
Minister kultury zwrócił też uwagę na działania Narodowego Instytutu Wolności, który – jak mówił – realizuje sześć nowych programów wsparcia organizacji obywatelskich, w tym korpus solidarności. Oświadczył, że resort chce także wprowadzić program poradnictwa obywatelskiego.
Laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii: „człowiek – lider” został Jakub Wachnicki z Radomia – ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz Sił Zbrojnych RP. Swoją aktywnością promuje obywatelską postawę, ratownictwo medyczne, pierwszą pomoc oraz zdrowy styl życia.
W kategorii „dzieło, przedsięwzięcie – projekt” zwyciężyła Akcja „Widzialna Ręka” (jako ruch społeczny w Radomiu) – nieformalna grupa na Facebooku, na której członkowie oferują bezinteresowną pomoc dla wszystkich osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie domowej.
W kategorii „instytucja” laureatem została Fundacja Humanites – organizacja, której liderzy dostrzegają szerszy kontekst współczesnych relacji rodzinnych. Najbardziej znani są z akcji „2 godziny dla rodziny” skierowanej do pracodawców, instytucji i organizacji oraz ich pracowników w celu upowszechnienia w Polsce Międzynarodowego Dnia Rodziny.
Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego otrzymał zmarły w ub. roku Bartłomiej Skrzyński, działacz społeczny, dziennikarz, aktywista, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych przy prezydencie Wrocławia.
Prezydent Andrzej Duda wskazał, że Skrzyński był „człowiekiem bez barier”, choć sam miał w życiu wielką barierę – od 7. roku życia chorował na zanik mięśni.
Nagroda Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” została ustanowiona w 2016 r. w celu promowania postaw obywatelskich na rzecz dobra wspólnego, uhonorowania szczególnie zaangażowanych osób, organizacji pozarządowych i wartościowych przedsięwzięć społecznych budujących wspólnotę obywatelską.
AB, PAP