• Poniedziałek, 8 marca 2021

    imieniny: Jana, Beaty, Wincentego

Arcybiskup Damaszku: Syrii grozi katastrofa

Wtorek, 16 lutego 2021 (17:36)

Bilans wojny w Syrii to prawie milion zabitych, 13 milionów przesiedleńców i zaginionych, liczne miasta zniszczone i zamienione na obozy dla uchodźców.

– Grozi nam katastrofa. W państwie dominuje chaos, bo do skutków wojny dochodzą jeszcze konsekwencje dewastacji gospodarczej. COVID-19 to tylko kropka nad „i” – uważa maronicki arcybiskup Damaszku. Stąd tak ważne są dzieła miłosierdzia prowadzone przez Kościół. Hierarcha wezwał do ich wspierania i promocji.

W orędziu na zbliżający się Wielki Post ks. abp Samir Nassar podkreślił, że Kościół od samego początku nie pozostaje bezczynny. Zajmuje się opieką zdrowotną i organizuje liczne programy duszpasterskie dla młodzieży. Prowadzi ośrodki terapii i pomocy rodzinom w trudnościach, nie tylko tych ekonomicznych.

„Prawie 100 tys. mieszkańców naszego kraju jest niepełnosprawnych w wyniku urazów doznanych na wojnie; mają amputowane ręce lub nogi, a kraj nie potrafi zająć się nimi w sposób wystarczający – zarówno od strony fizycznej, jak i psychologicznej. Stąd nasze działania” – napisał ks. abp Nassar.

Arcybiskup Damaszku zaznaczył, że konflikt w Syrii był najokrutniejszym, jaki widział świat po II wojnie światowej. „Dlatego jako Kościół nie możemy uchylać się od podjęcia wyzwania odbudowy naszego kraju, zwłaszcza że sankcje gospodarcze ograniczają znacząco pomoc, którą moglibyśmy otrzymać z zewnątrz” – napisał ks. abp Nassar.

„Nie sądziłem, że tak łatwo i szybko można zniszczyć cały kraj. Wierzę jednak, że Pan czuwa nad swoim ludem i nie pozwoli, aby jego łódź zatonęła” – czytamy w wielkopostnym liście maronickiego hierarchy.

AB, KAI