• Sobota, 23 stycznia 2021

    imieniny: Rajmunda, Ildefonsa

Nowe ograniczenia epidemiczne w Europie

Niedziela, 20 grudnia 2020 (09:36)

Kolejne kraje Europy wprowadzają surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia. Bez uzasadnionej potrzeby nie będzie można wychodzić z domu m.in. we Włoszech, na Słowacji i w części Wielkiej Brytanii.

W Londynie i południowo-wschodniej Anglii od północy z soboty na niedzielę co najmniej do 30 grudnia obowiązują ściślejsze ograniczenia wprowadzone z powodu rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Restrykcje tzw. czwartego poziomu obejmują m.in. zakaz wychodzenia z domu bez ważnej potrzeby, zamknięcie sklepów (z wyjątkiem sprzedających niezbędne towary), zakładów usługowych i miejsc rozrywki.

Rząd Włoch ogłosił w piątek, że przez 10 dni, w okresie od Wigilii do 6 stycznia, na terenie całego kraju zostaną wprowadzone zaostrzone restrykcje. Między 24 a 27 grudnia, a także 31 grudnia – 1 stycznia oraz 5-6 stycznia zamknięte będą bary, restauracje i sklepy inne niż te sprzedające artykuły pierwszej potrzeby; bez uzasadnionej potrzeby nie będzie też wolno wychodzić z domu. Od 21 grudnia do 6 stycznia zabronione będzie przemieszczanie się między regionami bez ważnej przyczyny. Utrzymana zostaje obowiązująca od godz. 22.00 do 5.00 rano godzina policyjna, która w Nowy Rok zostanie przedłużona do 7.00 rano.

Na Słowacji od soboty do 10 stycznia otwarte są tylko sklepy sprzedające najbardziej potrzebne towary oraz drogerie i apteki. Pozostałe punkty handlowe i usługowe, w tym bary i restauracje, a także szkoły są zamknięte. Wychodzić z domu można tylko z uzasadnionych powodów, takich jak praca, zakupy, opieka nad potrzebującymi, wizyty rodzinne czy indywidualne uprawianie sportu.

Wspólnoty autonomiczne Hiszpanii również wprowadzają ostrzejsze restrykcje w okresie świątecznym. Rząd Katalonii zapowiedział, że pomiędzy 21 grudnia a 11 stycznia ograniczeniu podlegać będzie przemieszczanie się ludzi oraz działalność placówek handlowych i gastronomicznych. Mieszkańcy tego regionu nie będą mogli w tym czasie opuszczać swojego powiatu. Podobne obostrzenie wprowadził rząd Walencji. Władze Madrytu ograniczyły dopuszczalną liczbę osób podczas świątecznych spotkań z obowiązującego w całej Hiszpanii limitu 10 osób do 6. W całym kraju od godz. 23.00 do 6.00 rano obowiązuje godzina policyjna. W Wigilię i sylwestra ma zostać skrócona i będzie trwać od godz. 1.30 w nocy do 6.00 rano.

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w środę „faktyczne zamknięcie kraju” od Bożego Narodzenia do 3 stycznia. W tym okresie otwarte mają być jedynie sklepy spożywcze i apteki. Od poniedziałku zamknięte będą szkoły oraz zakłady usługowe, już wcześniej klientów przestały przyjmować restauracje i bary.

Na Litwie od środy czynne są tylko sklepy spożywcze i apteki. Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, bez uzasadnionej potrzeby nie będzie też wolno przemieszczać się po kraju. Z wyjątkiem nagłych przypadków nie wolno spotykać się z osobami spoza swojego gospodarstwa domowego.

W Niemczech do 10 stycznia obowiązuje ścisła kwarantanna, która w razie konieczności zostanie przedłużona. Otwarte będą tylko sklepy z najpotrzebniejszym asortymentem, apteki i banki. Zamknięte są szkoły, restauracje, bary i zakłady usługowe. W prywatnych spotkaniach może brać udział najwyżej pięć osób z dwóch gospodarstw domowych, limit ten nie dotyczy dzieci poniżej 14 lat. To ograniczenie zostanie lekko poluzowane podczas Bożego Narodzenia, od 24 do 26 grudnia. Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą się wówczas mogli spotkać z czterema innymi osobami z najbliższej rodziny. Ten wyjątek nie będzie obowiązywał podczas sylwestra, w ostatnim dniu roku zakazano gromadzenia się w większych grupach, a także używania fajerwerków.

W Czechach od piątku przywrócono niektóre zniesione wcześniej restrykcje. Zamknięte są hotele i restauracje, od godz. 23.00 do 5.00 rano znów obowiązuje godzina policyjna. Prywatne spotkania mogą się odbywać w gronie co najwyżej sześciu osób, limit ten obowiązuje zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. W kościołach będzie można zajmować maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących.

JG, PAP