• Niedziela, 3 lipca 2022

    imieniny: Tomasza, Anatola, Jacka

Dary dla Polaków na Ukrainie

Piątek, 11 grudnia 2020 (17:57)

Kancelaria Prezydenta we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i z podmiotami zaangażowanymi w zbiórkę darów zorganizowała kolejną edycję akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Świąteczno-noworoczne dary trafią do naszych rodaków na Ukrainie.

„Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas dzielenia się dobrem. Czas przepełniony życzliwością, wdzięcznością i solidarnością. Taka też jest kolejna edycja akcji »Pomoc Polakom na Wschodzie«” – powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w nagraniu zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

„Przez ostatnie pięć lat w jej ramach udało się dotrzeć do tysięcy Polaków mieszkających na Ukrainie, Białorusi, Litwie, w Kazachstanie, Mołdawii, Rosji i Rumunii. Zawsze były to niezwykle wzruszające, serdeczne i pełne rodzinnego ciepła spotkania” – przypomniała pierwsza dama.

Zaznaczyła, że w tym roku akcja ma nieco inny charakter. „Pandemia koronawirusa przyniosła wiele trudności i ograniczeń. Tym bardziej jesteśmy ogromnie wdzięczni wraz z mężem wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy postanowili w tym roku włączyć się w tę akcję. Dziękujemy za ten piękny gest solidarności” – mówiła

„Tym razem, dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, pomoc trafi do naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Pomoc ta jest przede wszystkim wyrazem naszego podziękowania za trwanie przez nich w polskości, za zachowanie polskiego ducha w miejscach ich zamieszkania. Mamy nadzieję, że te dary, które już niedługo do nich trafią, sprawią im radość i dodadzą otuchy w tym trudnym czasie” – dodała Kornhauser-Duda.

Jak podała Kancelaria Prezydenta, transport dotarł do polskiego konsulatu we Lwowie, skąd dary zostaną rozdystrybuowane do dalszych okręgów, a z nich do polskich rodzin. Trafią do Polaków w okręgach lwowskim, winnickim, łuckim i kijowskim. Świąteczno-noworoczny transport składa się z artykułów spożywczych, chemii gospodarczej, środków czystości, kołder, koców, ręczników, witamin i suplementów oraz maseczek ochronnych.

Akcja „Pomoc Polakom na Wschodzie” została zapoczątkowana w 2016 r. przez prywatnych darczyńców jako pomost między Polonią mieszkającą na Zachodzie, a Polakami mieszkającymi na dawnych Kresach Wschodnie. W kolejnych latach inicjatywę realizowano przy wsparciu spółek Skarbu Państwa, firm prywatnych i indywidualnych darczyńców.

JG, PAP