• Czwartek, 22 października 2020

    imieniny: Filipa, Halki, Korduli

Dziś w „Naszym Dzienniku”

Koalicja od nowa

Poniedziałek, 28 września 2020 (02:03)

Zakończył się kilkutygodniowy spór pomiędzy koalicjantami Zjednoczonej Prawicy. Teraz pora na rekonstrukcję rządu

– Oczekiwania Polaków były jednoznaczne: trzeba szybko zakończyć spór wewnątrz koalicji rządzącej i dokończyć reformowanie państwa – tak podpisanie umowy koalicyjnej, do której doszło w sobotę, komentuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, wiceprzewodniczący Solidarnej Polski. W jego ocenie, oczekiwania znacznej części społeczeństwa zostały więc zrealizowane i teraz politycy muszą dokończyć reformowanie kraju. – To porozumienie jest dobre dla Polski, czyli dobre dla Polaków. Przed nami kolejne trzy lata ciężkiej pracy obiecanej naszym wyborcom w dwóch kampaniach wyborczych – zaznacza wiceminister Wójcik.

Postanowienia umowy na pewno uporządkowały relacje między koalicjantami. Jednak, jak podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”dr hab. Mieczysław Ryba, prof. KUL, politolog, wykładowca na KUL i w WSKSiM, sposób wprowadzenia nowego ładu i nowych zasad funkcjonowania koalicji poważnie nadszarpnął wizerunek Zjednoczonej Prawicy. – Mimo że umowa jest szczęśliwym zakończeniem konfliktu, to jednak Zjednoczona Prawica straciła ogromną część swojego elektoratu. Do rozstrzygnięcia sporów, które powinno się omawiać w ciszy gabinetów, a nie w świetle jupiterów, użyto ustawy wywołującej wzburzenie społeczne, zwłaszcza na wsi. To, moim zdaniem, spowodowało ogromną utratę zaufania wśród wyborców PiS-u – podsumowuje politolog.

Podobnego zdania jest dr Bogdan Więckiewicz, socjolog, który zauważa, że zawsze konflikty i wzajemne oskarżenia nie są dobrze odbierane przez obserwatorów. – Ludzie nie lubią kłótni, dlatego wizerunkowo Zjednoczona Prawica wiele traciła na przedłużających się nieporozumieniach polityków – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Więckiewicz.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Urszula Wróbel