• Sobota, 26 września 2020

    imieniny: Justyny, Damiana, Kosmy

Protest przed Sejmem

Środa, 16 września 2020 (12:16)

Protestujący przeciwko projektowi dotyczącemu zmian w ustawie o ochronie zwierząt, którzy zaczęli swój protest przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w stolicy, są teraz przed budynkiem Sejmu. Po drodze przez chwilę blokowali Aleje Ujazdowskie.

Przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w stolicy dziś przed południem zaczął się protest przeciwko projektowi ustawy dotyczącemu zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Protestujący usiłowali najpierw wejść do budynku, po czym mała delegacja została do niego wpuszczona. Po krótkim czasie wrócili oni do reszty protestujących. Obecnie protestują przed Sejmem.

W drodze do Sejmu blokowali oni także przez kilka minut Aleje Ujazdowskie na skrzyżowaniu z ul. Piękną. Policja apelowała o zaprzestanie blokady, mówiąc, że w przeciwnym razie funkcjonariusze zastosują środki przymusu bezpośredniego. Zdecydowali oni wtedy, aby opuścić ulicę i udać się przed Sejm.

Na miejscu są też nadal m.in. przedstawiciele Agrounii w tym Michał Kołodziejczak, członkowie Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych. Są też politycy, a wśród nich Dobromir Sośnierz i Robert Winnicki z Konfederacji, Jarosław Sachajko z Kukiz’15 czy wiceszef koła Konfederacji Krzysztof Bosak. Jest też była posłanka Samoobrony Renata Berger.

Robert Winnicki poinformował z kolei zebranych, że przekazał wiadomość na piśmie marszałek Sejmu Elżbiecie Witek, że rolnicy żądają przerwania obrad oraz tego, aby do nich wyjść.

Posłowie dziś po południu zajmą się projektem ustawy dotyczącym zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Projekt PiS zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych czy ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

JG, PAP