• Sobota, 26 września 2020

    imieniny: Justyny, Damiana, Kosmy

Dziś w „Naszym Dzienniku”

Sanitarna dyktatura

Poniedziałek, 14 września 2020 (02:07)

Stan Wiktoria w Australii został zamieniony w zamkniętą strefę. Obowiązujące drakońskie restrykcje godzą w wolność osobistą i godność mieszkańców

W Melbourne – stolicy stanu Wiktoria i drugim co do wielkości mieście Australii – od połowy sierpnia obowiązuje godzina policyjna. Cały czas mają miejsce przypadki aresztowania osób protestujących przeciwko drakońskiemu zaostrzaniu przepisów związanych z pandemią, a także zatrzy-mania dziennikarzy. Wystarczającym powodem do aresztowania jest… prowadzenie strony internetowej kwestionującej sens wprowadzonych restrykcji czy nawet zamieszczenie niepoprawnego politycznie wpisu na portalach społecznościowych. Kobieta w ciąży została aresztowana za krytyczny wpis w internecie. Kościoły już pół roku są zamknięte.

– Do połowy marca 2020 roku mieszkańcy stanu Wiktoria byli przekonani, że żyją w stabilnej demokracji parlamentarnej, w której rządy prawa są fundamentem ustroju – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Glen Tattersall, proboszcz parafii w Melbourne. – Nasze słodkie iluzje wyparowały. Jesteśmy więźniami „dyktatury sanitarnej” – uważa duchowny.

Politycy ogłosili „stan katastrofy” i objęcie szczególnie dotkliwą kwarantanną całego stanu Wiktoria po tym, gdy „niepokojąco wzrosły” wskaźniki zachorowań i liczba zgonów. O jakich wartościach mówimy? Okazuje się, że w przypadku stanu o powierzchni porównywalnej z Białorusią i o liczbie ludności wynoszącej ponad 6 mln, decyzję o „zamknięciu” podjęto wtedy, gdy odnotowano 671 nowych dobowych przypadków zakażenia, a zmarło 7 osób. Po wprowadzeniu blokady policja stanu Wiktoria dostała prawo do kontrolowania i wkraczania do prywatnych domów bez pozwolenia właściciela i bez nakazu sądowego. Wprowadzono także godzinę policyjną zakazującą wychodzenia z domu między 20.00 a 5.00.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Maciej Stanisławski