• Sobota, 26 września 2020

    imieniny: Justyny, Damiana, Kosmy

Podsumowanie pięciu lat prezydentury

Środa, 5 sierpnia 2020 (13:16)

Na stronie prezydent.pl opublikowano podsumowanie pierwszych pięciu lat urzędowania Andrzeja Dudy.

– Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć – podkreślił Andrzej Duda, przedstawiając sprawozdanie z pierwszej kadencji swojej prezydentury.

Podsumowanie przedstawiono w dwóch wersjach: jako obszerny opis na stronie internetowej, bogato ilustrowany zdjęciami oraz jako – równie obszerny – dokument do pobrania ze strony. Oba teksty opisują działalność prezydenta, choć są inaczej zredagowane.

Dokument w wersji PDF opisuje dokonania prezydenta, m.in. w zakresie polityki społecznej, bezpieczeństwa, polityki zagranicznej, zdrowia i zarządzania w czasie pandemii, rozwoju ekonomicznego kraju, ekologii i ochrony środowiska, polityki historycznej, edukacji, kultury oraz sportu. W dokumencie zamieszczono też liczne „ciekawostki” dotyczące prezydenta, pary prezydenckiej, pierwszej damy i inne. Zawiera on też – poza opisami – spis „osiągnięć i aktywności” prezydenta w punktach.

„Jestem dumny z tego, co udało mi się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków” – napisał prezydent Duda na wstępie sprawozdania.

„Wiemy, jakiego państwa chcemy. Chcemy Polski praworządnej i sprawiedliwej, nowoczesnej i solidarnej, demokratycznej, a zarazem silnej i uczciwej. Budowa i umacnianie Rzeczypospolitej jest naszym wspólnym obowiązkiem” – dodał.

Andrzej Duda w dokumencie przypominana o wsparciu przez państwo rodzin w ramach programu „500 plus”, programach dla seniorów, takich jak „Emerytura plus” oraz „Leki 75 plus”. Wspomina o rozwiązaniach mających na celu zwiększenie ochrony prawnej dzieci. Pisze o podniesieniu płacy minimalnej i obniżeniu niektórych podatków, m.in. PIT, a także o wsparciu dla niepełnosprawnych.

Przypomina o realizowanej obecnie reformie sądownictwa, zwiększeniu bezpieczeństwa militarnego, m.in. przez współpracę z NATO, podniesienie wydatków na armię, zwiększenie jej liczebności oraz trwających zakupach amerykańskiego uzbrojenia. W tym kontekście porusza też kwestię cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa energetycznego.

W zakresie polityki zagranicznej wymienia, m.in. współpracę w ramach Trójmorza oraz swoją aktywność na forum ONZ. Podkreśla znaczenie relacji z USA, wspominając swoje liczne spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem.

Podkreśla też znaczenie polityki europejskiej prowadzonej w ramach UE, ale też tej prowadzonej w bliskim sąsiedztwie z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. „Chcemy Unii wolnych narodów i równych państw” – deklaruje prezydent.

Wśród ciekawostek wspomina o tym, że jest pierwszym polskim prezydentem, który odwiedził „Amerykańską Częstochowę” – Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, a także wspomina, nawiązując do zaangażowania na rzecz rozwoju sportu, swoje czasy studenckie i start w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim.

Prezydent Duda nie kryje, że „podstawą jego działań są rozmowy z ludźmi, które stanowią dla niego źródło wiedzy, motywacji i inspiracji”. – Chcemy, żeby Polska była państwem dobrze rozwiniętym, ale przede wszystkim chcemy, żeby Polska była państwem, w którym jest bezpiecznie i w którym obywatel czuje się bezpiecznie – zapewnia.

AB, PAP