• Sobota, 15 sierpnia 2020

    imieniny: Marii, Napoleona, Stelli

Apel o sierpniową abstynencję od alkoholu

Sobota, 1 sierpnia 2020 (11:01)

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych apeluje o gorliwą walkę z alkoholizmem i wadami narodowymi, kótre osłabiają Polskę.

Tegoroczne hasło Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i osób Uzależnionych brzmi, „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.

W apelu podpisanym przez przewodniczącego Zespołu, ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, przypominano, że tegoroczny sierpień powinien być przeżyty w duchu wdzięczności Bogu za setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, dzięki której Polska zachowała niepodległość i uratowała Europę przed bolszewicką bezbożną ideologią.

„Pamięć o zwycięzcach z 1920 roku to nasz patriotyczny obowiązek, a także powód do dumy i do gorliwej walki z wadami narodowymi i z tym wszystkim, co osłabia Polskę” – czytamy w apelu.

Ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski zwraca uwagę, że problemy alkoholowe dotykają większość Polaków. „Z bólem stwierdzamy, że w przestrzeni publicznej lekceważony jest problem nietrzeźwości. Chore są zwyczaje narodowe i rodzinne, które kultywują powszechne używanie alkoholu jako wyraz dobrego świętowania i udanej zabawy. Chore jest prawo, które umożliwia promowanie pijackiego stylu życia” – czytamy.

Nawiązując do tegorocznego hasła Apostolstwa Trzeźwości, „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”, podkreślono, że wiele polskich dzieci drastycznie cierpi z powodu pijaństwa i nałogów rodziców oraz, że one same są coraz bardziej narażone na uzależnienia.

W apelu przypomniano, że picie alkoholu w czasie ciąży może spowodować poronienie lub uszkodzić mózg dziecka, powodując ciężkie i nieodwracalne schorzenia. Przypomniano też, że FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy, jest jednostką chorobową w stu procentach możliwą do uniknięcia, ale niestety w Polsce alkohol spożywa jedna trzecia ciężarnych kobiet.

„Kochani rodzice, zachowajcie całkowitą abstynencję od alkoholu, jeśli kochacie wasze poczęte dzieci” – głosi apel.

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych po raz kolejny wyraził stanowczy sprzeciw wobec zgody instytucji samorządowych i państwowych na reklamę alkoholu, która – jak podkreślono – zniszczyła już niejedno pokolenie Polaków.

„Reklamodawcy posługują się manipulacją i kłamstwem” – pisze ks. bp Bronakowski, dodając, że w imię troski o młode pokolenie, niezbędne jest także ograniczenia fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. „Na szczególne potępienie zasługują liczne przypadki sprzedaży alkoholu nieletnim, które często pozostają bez przewidzianej w prawie odpowiedniej reakcji i konsekwencji” – podkreślono.

Apel kończy zachęta do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu, która – jak zaznaczono – jest wymownym świadectwem troski o trzeźwość polskiego Narodu. „To świadectwo z pewnością pomoże wielu osobom uwikłanym w pijaństwo i opanowanych chorobą alkoholową wrócić na drogę wolności. Jest to też cenny przykład dawany dzieciom, pokazujący im, że można cieszyć się życiem bez substancji, które oszukują i zabijają na raty” – podkreślono w dokumencie.

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zajmuje się przygotowywaniem bieżących i perspektywicznych programów apostolstwa trzeźwości oraz wspomaga prace diecezjalnych duszpasterzy i referentów zakonnych.

Zespół organizuje corocznie ogólnopolską pielgrzymkę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu na Jasną Górę, wspiera inicjatywy podejmowane przez duszpasterzy trzeźwości, świeckich apostołów trzeźwości, różne ruchy i stowarzyszenia. Ponadto co roku wydaje „Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości”.

AB, KAI