• Sobota, 15 sierpnia 2020

    imieniny: Marii, Napoleona, Stelli

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Sobota, 1 sierpnia 2020 (08:34)

W obchodach 76. rocznicy wybuchu bohaterskiego powstania wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Dzisiaj o godz. 17.00, w godzinę „W”, stolica odda hołd powstańcom warszawskim przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Wojskowych.

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości związane z rocznicą powstania mają bardziej kameralny charakter. Organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości on-line – większość z nich będzie transmitowana na żywo.

Dzisiejszą część stołecznych obchodów zainauguruje m.in. poranna uroczystość, w trakcie której prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym ofiary likwidacji Szpitala Wolskiego, znajdującego się u zbiegu ulic Płockiej i Górczewskiej. W tym samym czasie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego złoży wieńce przed pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” w Parku im. Generała Gustawa Orlicza-Dreszera, a także przed pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego „Motyla” w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego.

Przed południem szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uczci pamięć najmłodszych uczestników zrywu, składając kwiaty przed pomnikiem „Najmłodszych Żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944” na terenie parafii św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu. Kasprzyk złoży także wiązanki na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz ks. prałata Teofila Boguckiego, żołnierza AK i kapelana powstańców warszawskich.

Wczesnym popołudniem z udziałem m.in. marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezydium Sejmu odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów najpierw przed znajdującym się u zbiegu ul. Wiejskiej i Matejki pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, a następnie przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, który mieści się na rogu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich. Witek złoży wieńce także przed dzwonem gen. bryg. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego i przed tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W obu tych miejscach pojawi się wcześniej premier Mateusz Morawiecki.

Po południu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas uroczystości organizowanej w Parku Powstańców Warszawy na Woli zasadzi drzewo w miejscu budowy Izby Pamięci. W korzeniach drzewa wkopany zostanie akt erekcyjny Izby. Inicjatorką budowy Izby Pamięci jest Wanda Traczyk-Stawska i kierowany przez nią Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

Kolejnym punktem obchodów będzie złożenie wieńców przez prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Powązkach Wojskowych.

O godz. 17.00, w godzinę „W”, w całym mieście uruchomione zostaną syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Wojskowych, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jest tradycją sięgającą już kilkudziesięciu lat. Udział w niej wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Elżbieta Witek, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Wieczorem zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych piosenek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Wydarzenie pn. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. Z kolei o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego premierę będzie miał spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” według Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza. Monodram będzie można obejrzeć na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

W niedzielę rano u zbiegu ulic Karowej i Browarnej nastąpi odsłonięcie pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”, cichociemnego, oficera AK, powstańca warszawskiego, a po wojnie – architekta zaangażowanego w odbudowę stolicy. W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent Warszawy, członkowie rodziny kpt. Jankowskiego oraz przedstawiciele powstańców. Po południu natomiast z Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystartuje „Masa Powstańcza 2020”, czyli zbiorowy przejazd rowerzystów szlakiem batalionów AK „Czata 49” i „Miotła”.

Natomiast w środę 5 sierpnia, w rocznicę rozpoczęcia pacyfikacji przez siły niemieckie Woli zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 oraz Marsz Pamięci, który wyruszy stamtąd w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Marsz zakończy się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed pomnikiem Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego w Parku Powstańców Warszawy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

AB, PAP