• Czwartek, 24 czerwca 2021

    imieniny: Jana, Danuty, Janisława

Przestrzegajmy obostrzeń

Piątek, 31 lipca 2020 (16:04)

W ostatnich dniach wzrosła w Polsce liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Dziś w związku z tym zebrał się w Warszawierządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Po zakończeniu obrad zespołu z mediami spotkał się rzecznik rządu Piotr Müller, który zwrócił się z apelem do właścicieli i kierowników sklepów oraz restauracji, by przypominali klientom o obowiązujących obostrzeniach.

– Z tych informacji, które zostały dzisiaj przekazane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że również w placówkach takich, jak restauracje czy sklepy, pojawiają się pierwsze ogniska zakażeń. To również może być powodowane tym, że w niektórych miejscach te restrykcje nie są przestrzegane tak, jak wynika to z obowiązujących przepisów prawa – powiedział Müller.

Organy państwowe będą weryfikowały, czy są przestrzegane limity i zasady bezpieczeństwa, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych – powiedział  Piotr Müller. Wskazał, że takie działania będą podejmowane np. w sklepach, restauracjach i kinach.

Rzecznik rządu poinformował, że podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego nie rozmawiano o ewentualnym podwyższaniu kar za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Zaznaczył, że dyskutowano natomiast o konieczności egzekwowania już obowiązujących zasad, m.in. przez inspekcję sanitarną, inspekcję pracy oraz policję.

– Można się spodziewać, że faktycznie takie działania będą podejmowane, w szczególności w zakresie ochrony osób w przestrzeniach zamkniętych, jak sklepy, restauracje, kina – tego typu miejsca, gdzie jest więcej ludzi – powiedział rzecznik rządu.

– Nie stawiałbym tezy, że w ciągu kilku najbliższych dni nastąpi jakieś zaostrzenie przepisów, natomiast bez wątpienia [...] organy państwowe będą weryfikowały, czy są przestrzegane te limity, w szczególności w przestrzeniach zamkniętych – dodał.

Mimo okresu wakacyjnego apelujemy o to, żeby był zachowany dystans społeczny tam, gdzie to konieczne – zaznaczył rzecznik rządu.

Został zapytany, jak obecny poziom zachorowań ma się do słów polityków o odwrocie epidemii. – Gdy była dużo mniejsza liczba zachorowań, podobnie jak w innych krajach, wyciągano z tego wnioski dotyczące pewnego luzowania obostrzeń. To obniżenie co do liczby osób zostało wprowadzone w wielu krajach na świecie – odpowiedział.

– My cały czas podkreślamy, że te zasady, np. dystans lub maseczka, powinny obowiązywać. One są najlepszym zabezpieczeniem w tej chwili, jeżeli chodzi o koronawirusa. W związku z tym również zachęcamy do tego, aby ich przestrzegać z tego powodu, że to jest najlepszy sposób na to, żeby nie było konieczne w przyszłości wprowadzanie obostrzeń innych – zaznaczył Müller.

Jak dodał, „cały świat nauczył się procedur”. – Również naukowcy już w inny sposób patrzą na koronawirusa, wiedzą więcej na jego temat i dlatego też można w zupełnie inny sposób podchodzić do poszczególnych procedur – podkreślił.

– Mimo okresu wakacyjnego apelujemy o to, żeby ten dystans społeczny tam, gdzie to konieczne, był zachowany – mówił rzecznik rządu.

 

JG, PAP