• Sobota, 15 sierpnia 2020

    imieniny: Marii, Napoleona, Stelli

Pandemia w Wielkiej Brytanii

Piątek, 24 lipca 2020 (20:41)

Zdaniem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, nie ma obecnie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kwarantanna z powodu koronawirusa została w jego kraju wprowadzona zbyt późno. „Biorę odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd” – powiedział Johnson w BBC.

„Kiedy słucha się rad naukowców, to tego typu pytania są zawsze otwarte – powiedział Johnson. – To [pandemia – PAP] było coś nowego, coś, czego nie rozumieliśmy tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli w pierwszych kilku tygodniach i miesiącach. (...) nie wiedzieliśmy wtedy, do jakiego stopnia dochodziło do bezobjawowej transmisji wirusa między ludźmi”.

Szef rządu podkreślił, że należy wyciągnąć naukę z doświadczeń ostatnich miesięcy; przyznał, że ministrowie mogli zrobić pewne rzeczy „inaczej”. Prowadząca wywiad dziennikarka BBC Laura Kuenssberg przypomniała, że opozycyjna Partia Pracy oskarżyła rząd o „niewłaściwe postępowanie” w związku z kryzysem.

„Myślę, że można uczciwie powiedzieć, że są rzeczy, których musimy się nauczyć po tym, jak radziliśmy sobie z tym na wczesnych etapach (...) Będzie mnóstwo okazji, aby wyciągnąć wnioski z tego, co się stało” – powiedział Johnson w wywiadzie udzielonym BBC z okazji pierwszej rocznicy objęcia urzędu premiera.

Johnson zaznaczył, że „być może pewne rzeczy mogliśmy zrobić inaczej i oczywiście będzie czas, aby zrozumieć, co dokładnie mogliśmy zrobić w inny sposób”. „Opłakujemy wszystkich, którzy stracili życie, a myślami jesteśmy z ich bliskimi. Biorę pełną odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd” – podkreślił.

Wielka Brytania jako jeden z ostatnich krajów europejskich wprowadziła ograniczenia gospodarcze i społeczne w związku z pandemią koronawirusa. W kwietniu premier sam znalazł się w szpitalu, gdy test na obecność SARS-CoV-2 dał u niego wynik pozytywny.

Stwierdzono do tej pory niemal 300 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarły 45 762 osoby, przez co kraj ten jest trzeci na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych COVID-19. Więcej zgonów z powodu pandemii odnotowano tylko w USA i Brazylii.

JG, PAP