• Czwartek, 24 czerwca 2021

    imieniny: Jana, Danuty, Janisława

Płacheta wybrał Norwich

Środa, 22 lipca 2020 (16:27)

Przemysław Płacheta podpisał kontrakt z Norwich City, dołączając do grupy polskich piłkarzy występujących w Anglii.

22-letni Płacheta (Śląsk Wrocław) był odkryciem minionego sezonu naszej ekstraklasy. Trafił do niej rok temu, kupiony przez Śląsk z Podbeskidzia Bielsko-Biała za 300 tysięcy złotych. Sumę, która dziś wydaje się śmiesznie niską i szalenie promocyjną, biorąc pod uwagę sportową i finansową wartość zawodnika. Były młodzieżowy reprezentant Polski nie potrzebował czasu na aklimatyzację, tylko od razu zaczął udowadniać swoją wartość. I grał, ciągle grał, nie tylko dlatego, że musiał.

W ekstraklasie funkcjonuje przepis o obowiązkowej obecności na boisku jednego młodzieżowca – i każda drużyna ma się do niego stosować, niezależnie od tego, czy tego chce, czy nie, czy posiada w kadrze wartościowego młodego zawodnika, czy też nie. Trener Śląska żadnego dylematu związanego z tym paragrafem nie miał. Płacheta w minionym sezonie wystąpił w aż 35 meczach, strzelając w nich osiem goli i notując pięć asyst. Liczby imponujące, jak na debiutanta. Jeszcze korzystniej prezentowała się jednak gra piłkarza, bo szybki, dynamiczny, przebojowy skrzydłowy prezentował się naprawdę doskonale. Błyskawicznie znalazł się też na celowniku klubów zagranicznych – i w pewnym momencie stało się jasne, że dłużej w ekstraklasie nie zagości.

Ostatecznie wybrał ofertę Norwich. To ekipa z Premier League, ale jeszcze tylko przez kilka dni, bo zajmuje ostatnie miejsce w jej tabeli i na pewno zostanie zdegradowana do niższej klasy. Ma jednak plany, by jak najszybciej wrócić do elity, a Polak ma być jednym z tych zawodników, którzy do tego doprowadzą. Dziś transfer stał się faktem, a Płacheta podpisał czteroletni kontrakt.

– Jestem podekscytowany przejściem do Norwich. To kolejny krok w mojej karierze i mogę obiecać, że dam z siebie wszystko dla zespołu. Ostatnie dni były dla mnie wyczerpujące, ale po rozmowach z dyrektorem sportowym byłem pewien, że trafię do tego właśnie klubu. Wiem, że Norwich ma młody zespół, co akurat mi odpowiada, bo w każdym meczu będziemy głodni zwycięstw. Nie mogę doczekać się gry w Championship – powiedział Płacheta. Siebie charakteryzował krótko: – Jestem ofensywnym graczem, który potrafi grać na obu skrzydłach. Jednym z zawodników, których lubię oglądać, jest Raheem Sterling, ponieważ lubi mieć przestrzeń na boisku tak jak ja – podkreślił.

Norwich zapłaciło za Płachetę 2,5 miliona euro. Sumę imponującą, jeśli zestawi się ją z kwotą, jaką wrocławianie przelali przed rokiem na konto Podbeskidzia, ale mimo wszystko raczej niewielką, jeśli chodzi o jego sportową wartość. Już naprawdę spora.
 

Piotr Skrobisz