• Środa, 12 maja 2021

    imieniny: Pankracego, Dominika

Połączenie PKN ORLEN i Grupy Lotos

Wtorek, 14 lipca 2020 (13:25)

Premier: Fuzja Orlenu i Lotosu to jeden z ważniejszych procesów dla polskiej gospodarki.

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen to największa fuzja w regionie – powiedział we wtorek na konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Zatwierdzenie uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

– Ten proces był bardzo trudny. To jest największa fuzja w tym regionie o tak wysokiej koncentracji i dlatego ten proces nie był łatwy dla nas do przeprowadzenia – powiedział Obajtek.

Prezes powiedział, że fuzja była konieczna do przeprowadzenia dla dobra Orlenu, Lotosu i polskiej gospodarki. „Nie ma miejsca w Polsce na dwa takie koncerny, musimy się bardzo szybko rozwijać i inwestować, nie możemy się dublować w inwestycjach – dodał szef Orlenu.

– Nie mogliśmy się zgodzić na niektóre warunki KE ws. przejęcia Lotosu przez Orlen – podkreślił prezes Orlenu. Dodał, że fuzja paliwowych spółek będzie się spinać biznesowo i pozwoli rozwijać się Orlenowi.

Szef płockiego koncernu podkreślił też na wtorkowej konferencji prasowej, że oczekiwania, warunki Komisji Europejskiej dotyczące przejęcia Lotosu przez Orlen były na początku zdecydowanie większe niż te ostatecznie wynegocjowane.

– Komisja Europejska nawet żądała oddania nie tylko jednej, ale nawet dwóch rafinerii [...]. Nie mogliśmy się na to zgodzić, dlatego to były ciężkie negocjacje, bo ten proces musi się zapinać biznesowo – powiedział Obajtek.

Szef Orlenu zapewnił, że projekt będzie się spinał biznesowo m.in. przez to, że po fuzji będzie można osiągać bardzo duże oszczędności przy zakupie ropy. Pozwoli on też rozwijać się Orlenowi.

– Lotos sam w sobie na dłuższą perspektywę nie ma szansy bytu – zaznaczył prezes Orlenu.

– Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest jednym z ważniejszych procesów dla kształtu polskiej gospodarki – podkreślił też premier Mateusz Morawiecki.

– Przed nami dekady inwestycji w nowe technologie, w transformację energetyczną, której powiększony Orlen jest kluczowym podmiotem. Dla przeprowadzenia tak skomplikowanego procesu gospodarczego niezbędna jest odpowiednia siła kapitałowa, niezbędne są możliwości, które pojawiają się wraz ze skalą – mówił premier.

Zdaniem Morawieckiego poprzez tego typu fuzje tworzy się możliwości wygenerowania dodatkowych synergii.

– To, co tutaj ma miejsce, to jest przełomowy proces, który zwiększa efektywność funkcjonowania całej wielkiej polskiej grupy energetycznej Orlen – dodał.

Zapewnił, że miejsca pracy, które są związane dziś z Lotosem, pozostaną. Jak mówił Mateusz Morawiecki, jest nawet plan zwiększenia zatrudnienia w najbardziej zaawansowanych technicznie segmentach.

KM, PAP