• Środa, 15 lipca 2020

    imieniny: Henryka, Włodzimierza

Szansa dla polskiej przedsiębiorczości

Poniedziałek, 29 czerwca 2020 (16:39)

Chcę promować polską przedsiębiorczość, prowadzoną przez młodych ludzi, którzy muszą mieć swoją szansę – powiedział dzisiaj w Kwidzynie (woj. pomorskie) prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kwidzynia podkreślił, że chce dalej wspierać ludzi młodych. – Chociażby tych odważnych, którzy zakładali startupy. Zapraszałem ich do Pałacu Prezydenckiego, mogli się przedstawić wielkim inwestorom, zawarto wiele umów, dzięki którym młodzi mogli podzielić się swoimi pomysłami i uzyskać za nie pieniądze. Krótko mówiąc, wdrożyć je we współpracy z wielkimi firmami, chociażby tymi, którzy są własnością skarbu państwa – powiedział Andrzej Duda.

Ale – dodał – były to też tak zwane paszporty prezydenckie. – Czyli bilety do prezydenckiego samolotu dla młodych przedsiębiorców, którzy stworzyli startupy, którzy mieli dobre pomysły, po to, by mogli ze mną polecieć. Byli ze mną w Finlandii, w Szwajcarii, w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych. Spotykali się ze swoimi młodymi kolegami, patrzyli, jak tam funkcjonuje rynek startupu. Spotykali się z inwestorami – podkreślił prezydent.

Według niego, „to wszystko służyło temu, by ich promować”. – To wszystko służyło temu, aby stwarzać dla młodych większą szansę w naszym kraju – zaznaczył prezydent.

Nie tylko uratujemy gospodarkę, ale wrócimy na drogę rozwoju, takiego dynamicznego rozwoju, jaki był przez ostatnie prawie pięć lat; to jest moje wielkie pragnienie, taką politykę chcę prowadzić – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wspominał też, że Microsoft zainwestuje w Polsce 1 mld USD, a Google – 2 mld USD.

– To są setki miejsc pracy dla młodych ludzi, dla młodych inżynierów, w najnowocześniejszych technologiach, na najnowocześniejszych stanowiskach. Taką Polskę ja chcę budować i taką buduję, i ona jest dzisiaj faktem, zaczyna się wreszcie stawać faktem – mówił ubiegający się o reelekcję prezydent.

Według niego, dzisiaj potrzebna jest też „wielka dbałość o to, by Polska wyszła z kryzysu wywołanego koronawirusem”. – 100 mln zł wypłacono przedsiębiorcom – wypłaca się cały czas, bo to jest miliard złotych dziennie – na ratowanie miejsc pracy. Tylko tutaj w państwa powiecie kwidzyńskim firmy otrzymały 87 mln zł, 553 firmy; tylko w Kwidzyniu i okolicach zostało osłoniętych prawie 4,5 tys. miejsc pracy – powiedział Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że „nie tylko uratujemy gospodarkę, ale przede wszystkim, że wrócimy dzięki temu na drogę rozwoju, takiego dynamicznego rozwoju, jaki był przez ostatnie prawie pięć lat”. Dodał, że pomiędzy 2016 a 2019 rokiem średni wzrost gospodarczy Polski to 4,3 proc. PKB.

AB, PAP