• Środa, 15 lipca 2020

    imieniny: Henryka, Włodzimierza

Nauczyciele na Jasnej Górze

Sobota, 27 czerwca 2020 (13:53)

W dniach 1-2 lipca na Jasną Górę przybywa doroczna pielgrzymka nauczycieli i wychowawców.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Świadkowie Prawdy”, które – jak podkreślają organizatorzy – nawiązują do stulecia urodzin św. Jana Pawła II i naszego oczekiwania na beatyfikację Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Ta dwójka wybitnych Polaków w sposób szczególny była wrażliwa na Prawdę, oni byli i są naszymi narodowymi wychowawcami. Wpatrzeni w nich, chcemy formować kolejne pokolenia nauczycieli – zaznacza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Wojciech Wojtyła, sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców Kurii Diecezji Radomskiej.

W związku z trwającą pandemią wywołaną wirusem COVID-19 podczas 83. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowawców przed oblicze Czarnej Madonny przybędą delegacje nauczycieli z każdej diecezji. Nauczyciele pragnący jak co roku wziąć udział w wydarzeniu, mogą przybywać indywidualnie.
Pielgrzymka rozpocznie się 1 lipca o godz. 21.00 od Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu. 2 lipca o godz. 13.30 ks. bp Piotr Turzyński odprawi uroczystą Mszę św. Biskup Piotr Turzyński  zaprasza wszystkich nauczycieli i wychowawców do duchowej łączności za pośrednictwem Telewizji Trwam z Kaplicą Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

– Nauczyciele przybywają na Jasną Górę, by przez wstawiennictwo matki Bożej podziękować Bogu za rok ciężkiej pracy. Był to szczególny czas, który postawił przed nauczycielami i wychowawcami nowe wyzwania – mówi ks. Wojciech Wojtyła. – Towarzyszyć nam będzie także prośba, by Bóg błogosławił nam w kolejnym roku szkolno-katechetycznym, który oby już spokojnie mógł się odbyć w szkołach. Modlić się będziemy także za ustanie pandemii i normalizację życia naszego i naszych uczniów wraz z ich rodzinami – dodaje.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że środowisko nauczycieli to bardzo zróżnicowani ludzie, z rozmaitymi światopoglądami i różnym zaangażowaniem w życie religijne. Jak wskazuje ks. Wojciech Wojtyła, na pielgrzymkę przybywali zawsze nie tylko ludzie z sercami pełnymi miłości do Maryi, ale także i ci poszukujący, a nawet wątpiący. – Nauczyciele przybywają do Maryi, by umocnić się, by odnaleźć sens swojej pracy i życia, poszukujący prawdy, wartości i życia duchowego, które stanowi kręgosłup pełnionej przez nich roli wychowawców i pedagogów – zauważa sekretarz Krajowego Biura ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców Kurii Diecezji Radomskiej.

Z okazji zakończenia roku szkolnego do nauczycieli w specjalnym komunikacie zwrócił się ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Ufam, że Wasz trud – Drodzy Nauczyciele – często niedoceniany społecznie, przyniesie dobre owoce w postaci ludzi wykształconych i światłych, odważnych w poszukiwaniu prawdy, zdolnych do szerokiego oglądu na świat a jednocześnie dojrzałych i ugruntowanych w swoim człowieczeństwie” – napisał do nauczycieli i katechetów. Tym ostatnim szczególnie podziękował za „przekazywanie dzieciom i młodzieży tych wartości, na których zbudowana została cywilizacja europejska”.

Krzysztof Gajkowski