• Środa, 15 lipca 2020

    imieniny: Henryka, Włodzimierza

Wizyta w Białym Domu

Środa, 24 czerwca 2020 (21:26)

Prezydent Andrzej Duda w środę po godz. 14 lokalnego czasu przybył do Białego Domu w Waszyngtonie. Polskiego prezydenta powitał na progu Białego Domu przywódca Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Prezydenci Polski i USA zgodzili się w Waszyngtonie, że relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były tak dobre. – Nie byliśmy bliżej Polski niż teraz – mówił Donald Trump w Gabinecie Owalnym. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że po tym spotkaniu relacje będą jeszcze lepsze.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Białego Domu w środę po południu czasu lokalnego. Polskiego prezydenta powitał na progu Białego Domu przywódca Stanów Zjednoczonych. Następnie prezydenci przeszli do Gabinetu Owalnego na rozmowę w cztery oczy. Przed jej rozpoczęciem obaj prezydenci wygłosili w Gabinecie Owalnym krótkie oświadczenia dla mediów.

– To zaszczyt, że prezydent Duda, mój przyjaciel, jest z nami. Odbyliśmy szereg dyskusji i naprawdę współpracujemy z Polską bardzo dobrze, nigdy nie mieliśmy lepszych relacji, nie byliśmy bliżej Polski niż teraz – oświadczył Donald Trump.

Jak ocenił, środowe spotkanie z prezydentem Polski – poświęcone rozwojowi gospodarczemu i kwestiom wojskowym – będzie bardzo ważne.

Trump, odpowiadając na pytania dziennikarzy zgromadzonych w Gabinecie Owalnym, powiedział: „Myślę, że to rzeczywiście zaszczyt, iż to właśnie z prezydentem Polski mogę się spotkać. Polska to naprawdę wspaniały kraj i mam też bardzo dobre osobiste relacje z panem prezydentem [Dudą]. To prawda, że to pan prezydent jest pierwszym gościem po tej pladze [koronawirusa]. To naprawdę zaszczyt, że jest z nami”.

Prezydent Duda przyznał, że to dla niego zaszczyt, iż może być w Białym Domu. – Jestem pierwszym prezydentem, który gości tutaj po tym, jak zostały otwarte granice po lockdownie, dlatego bardzo dziękuję za to zaproszenie – mówił.

Amerykański przywódca został zapytany na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, czy planuje w najbliższej przyszłości wizytę w Polsce. Ostatnia wizyta Trumpa w Polsce została odwołana z powodu huraganu Dorian.

– Odpowiedź brzmi „tak”. Co do wyjazdu do Polski, chcielibyśmy zrobić to znowu tak szybko, jak będzie to możliwe – odpowiedział Trump.

Przypomniał jednocześnie, że w USA trwa kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi. – Zapewne więc będę w stanie to zrobić dopiero po wyborach. Natomiast zakładając, że wszytko pójdzie dobrze, odpowiedź brzmi: „zdecydowanie tak” – powiedział prezydent USA.

JG, PAP