• Środa, 15 lipca 2020

    imieniny: Henryka, Włodzimierza

Reforma policji w USA

Czwartek, 18 czerwca 2020 (12:44)

Już czwarty tydzień nieustających protestów wywołanych zabiciem przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George’a Floyda. W gorącej atmosferze trwa dyskusja na temat podpisanego we wtorek przez Donalda Trumpa rozporządzenia o reformie policji.

Zdaniem przytaczanych przez nowojorskie media opinii demonstrantów, reforma policji to pewien postęp, ale w obecnym kształcie nie spełnia ich głównego postulatu, jakim jest ograniczenie czy wręcz zaprzestanie finansowania policji.

– Amerykanie chcą prawa i porządku – powiedział przy okazji podpisywania rozporządzenia prezydent USA. – Żądają prawa i porządku. Zdecydowanie sprzeciwiam się radykalnym i niebezpiecznym wysiłkom mającym na celu osłabienie, rozmontowanie czy wręcz rozwiązanie naszych służb policyjnych, szczególnie teraz, gdy osiągnęliśmy najniższy odnotowany wskaźnik przestępczości w najnowszej historii USA.

Prezydenckie rozporządzenie zachęca policję do przyjęcia najnowszych standardów dotyczących użycia siły. Ma także gwaratnować odpowiednią weryfikację kandydatów do tej służby. Przewiduje również utworzenie bazy danych z informacjami o funkcjonariuszach, na których złożono skargi dotyczące nadmiernego użycia przemocy.

Rozporządzenie zakazuje również podduszania osób zatrzymanych przez policjantów, o ile życie funkcjonariuszy nie jest zagrożone. Agencja Associated Press zauważa, że znaczna część lokalnych departamentów policji w USA już zakazała takiego sposobu obezwładniania aresztowanych.

Mimo podpisania rozporządzenia Donalda Trumpa nie ominęła fala krytyki. Pojawiły się głosy mówiące o „żałosnej próbie reformy policji” i unikaniu podjęcia kwestii „systemowego rasizmu”, tudzież nie spełnieniu postulatów aktywistów Black Lives Matter, postulujących zasadnicze zmiany. – Niestety, ten nakaz wykonawczy nie zapewni kompleksowych, znaczących zmian i odpowiedzialności w departamentach policji naszego kraju, których domagają się Amerykanie – powiedział senator Chuck Schumer z Partii Demokratycznej.

Nad projektem ustawy dotyczącej reformy policji Izba Reprezentantów ma głosować jeszcze w tym miesiącu. Pod uwagę będą brane postulaty wysunięte zarówno przez demokratów, jak i republikanów. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi dla telewizji ABC News 64 proc. Amerykanów sprzeciwia się zaprzestaniu finansowania policji.

Maciej Stanisławski, PAP, The Guardian