• Sobota, 6 czerwca 2020

    imieniny: Norberta, Ingridy, Laurentgo

Dni Krzyżowe w Toruniu

Czwartek, 21 maja 2020 (09:47)

Wierni zgromadzeni  w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II  będą modlili się o deszcz oraz ustanie pandemii.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu rozpoczynają się Dni Krzyżowe. Są to trzy dni błagalnej modlitwy przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym czasie wierni będą prosili Boga o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych.

W tych intencjach w południe będą sprawowane Msze św., każdego dnia po Eucharystii przejdą procesje błagalne z relikwiami, które zakończą się przy krzyżu na dziedzińcu sanktuarium.

To wielka tradycja; chcemy, by trwała. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo – podkreślił o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz toruńskiego sanktuarium.

„Dlatego my tę tradycje chcemy podtrzymywać, zwłaszcza że ludzie i rolnicy bardzo o to proszą” – wyjaśnił kustosz. Dodał, że brak deszczu rodzi niepokój rolników o tegoroczny urodzaj. „Oni potrzebują tego Bożego błogosławieństwa, a sanktuarium jest po to, żeby omadlać te sprawy, które ludzie chcą, by były omadlane, więc rozpoczynamy procesją, a wcześniej – oczywiście – przez 3 dni: czwartek–sobota, o godzinie 12.00 Msza Święta o dobre urodzaje i właśnie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem przy krzyżu na wszystkie cztery strony świata. Wszystko po to, żeby pamiętać o epidemii, która niestety wciąż trwa, żeby ustała” – powiedział o. Andrzej Laskosz CSsR.

Dni Krzyżowe w toruńskim sanktuarium potrwają do najbliższej soboty.

Tradycja tzw. Dni Krzyżowych sięga V wieku. Narodziła się we Francji, którą około 450 r. nawiedziły gwałtowne klęski żywiołowe. Św. Mamert, biskup Vienne, zainicjował wówczas odprawianie procesji błagalnych na trzy dni przed Wniebowstąpieniem.

 

 

AB, RIRM