Niedziela Miłosierdzia Bożego na Jasnej Górze
Sobota, 18 kwietnia 2020 (20:50)Obraz Jezusa Miłosiernego, sgraffito św. s. Faustyny Kowalskiej i niemal nieustanna spowiedź, która jest sakramentem miłosierdzia, m.in. o tym przypominają paulini z Jasnej Góry przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Także w częstochowskim sanktuarium jutro o 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia transmitowana przez Radio Jasna Góra, TVP VOD i jasnogórski kanał YouTube.
Święta s. Faustyna Kowalska w swoim życiu dwukrotnie nawiedziła jasnogórskie sanktuarium: w 1933 i 1935 roku, za każdym razem w drodze z Krakowa do Wilna. Pierwszy raz 23 maja 1933 r. Wtedy również ujrzała Matkę Bożą w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, gdzie poszła rano o godz. 5.00 na odsłonięcie obrazu. Tak opisywała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „Modliłam się bez przerwy do godziny jedenastej i zdawało mi się, że dopiero co przyszłam. Matka, tamtejsza Przełożona, przysłała po mnie siostrę, żebym przyszła na śniadanie, i martwiła się, że się spóźnię na pociąg. Wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” (Dz. 260).
Drugi raz na Jasną Górę s. Faustyna przyjechała 4 listopada 1935 r., gdy wracała do Wilna po 8-dniowych rekolekcjach odprawionych w Krakowie. „Kiedy się modliłam przed cudownym obrazem, uczułam, że miłe są…” i tu myśl w „Dzienniczku” się urywa.
Z Częstochową jest związana również historia figurek będących w rodzinie św. Faustyny Kowalskiej, którą opowiadała s. Gregoria Burlikowska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Częstochowie. – Od dzieciństwa Helenie towarzyszyły dwie fajansowe figurki Pana Jezusa z otwartym Najświętszym Sercem i Najświętszej Maryi Panny, również z otwartym Sercem, które ojciec świętej, Stanisław Kowalski, kupił właśnie w Częstochowie. Tworzyły one mały ołtarzyk, przy którym modliła się cała rodzina. Obecnie znajdują one w muzeum w Krakowie-Łagiewnikach przekazane przez młodszą rodzoną siostrę Natalię.
Fresk przedstawiający s. Faustynę na Jasnej Górze znajduje się na głównej, frontowej ścianie krużganków, nazywanych Wieczernikiem. Wykonany techniką sgrafitto, przedstawia świętą z „Dzienniczkiem” w ręku, stojącą w cieniu promieni rozchodzących się z krzyża. W podpisie umieszczono słowa: „Święta siostra Faustyna Kowalska (1905-1938), apostołka Bożego Miłosierdzia, prorok naszych czasów, przekazujący światu orędzie miłosierdzia, wielka mistyczka i mistrzyni życia duchowego ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia”.
Podczas uroczystości poświecenia fresku, która odbyła się w 2009 r., siostry wyrażały przekonanie, że „wizerunek św. siostry Faustyny, wielkiej mistyczki i mistrzyni życia duchowego, umieszczony i poświęcony w jasnogórskim Wieczerniku, będzie przypominał wszystkim pielgrzymom przybywającym na to miejsce biblijne orędzie o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, zachęcał do zaufania Mu i do czynnej miłości bliźniego, miłowania Kościoła, Eucharystii oraz gorącego nabożeństwa do Matki Bożej” .
Obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się w górnej części kaplicy Matki Bożej (na piętrze ponad przedsionkiem), w dawnym chórze zakonnym. W 1998 r. wykonano tam marmurowy ołtarz do wystawienia Najświętszego Sakramentu, w centrum zaś umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Krystynę Kwiatkowską. W miejscu tym najczęściej uczestniczą we Mszy św. grupy zagraniczne.
Sakrament pojednania – sakrament Bożego Miłosierdzia sprawowany jest na Jasnej Górze niemal nieustannie. Dla paulinów spowiedź jest jedną z najważniejszych ich posług i dlatego nawet w czasie epidemii nie została ona zaprzestana. Sprawowana jest w specjalnej kaplicy, tzw. pokutnej, z uwzględnieniem koniecznych zabezpieczeń wciąż mogą do niej przystępować pielgrzymi.
W ubiegłym roku jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 27 tys. 462 godziny, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie sakramentu pojednania.
Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Matki Bożej o godz. 15.00 poprowadzi o. Dariusz Nowicki, powołany przez Papieża Franciszka misjonarz miłosierdzia. Paulini zachęcają do duchowej łączności.
RP, KAI