• Środa, 30 września 2020

    imieniny: Hieronima, Soni, Wery

Raport o COVID-19 we Włoszech

Sobota, 21 marca 2020 (11:17)

Jak wynika z raportu przygotowanego przez włoski Instytut Zdrowia tylko 1,2 proc. z wybranej do analiz grupy kilkuset zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem nie miało żadnej dodatkowej choroby. Pozostałe osoby cierpiały na współistniejące schorzenia, nawet do ponad 3. 

W najnowszym sprawozdaniu instytutu monitorującego przebieg epidemii zwrócono uwagę na wysoki odsetek zmarłych na COVID-19, którzy mieli inne choroby. Średnia liczba tych chorób to 2,7.

U 23,5 procent zmarłych zdiagnozowano jedną współistniejącą chorobę, u ponad 26 procent – dwa schorzenia, a u 48 procent – trzy lub więcej.

1,1 procent osób, które zmarły, miało mniej niż 50 lat; to ponad 30 zmarłych – wynika z analizy zgonów.

9 z tych osób nie skończyło 40 lat. Siedem z nich cierpiało na choroby kardiologiczne, nerek, cukrzycę i otyłość. Instytut zastrzegł zarazem, że nie dysponuje kartami lekarskimi dwóch pozostałych.

W tym samym raporcie odnotowano także, że średnia wieku zakażonych koronawirusem pracowników służby zdrowia jest znacznie niższa niż w przypadku pozostałych osób i wynosi 49 lat, podczas gdy u reszty populacji – 63 lata. Jeśli chodzi o personel medyczny, zwraca się uwagę na odwrócenie proporcji między mężczyznami i kobietami; to kobiety dominują wśród zakażonych. Mężczyzn jest poniżej 36 procent.

Dotychczasowy bilans we Włoszech to 4032 zmarłe zakażone osoby i 47 tysięcy potwierdzonych przypadków wirusa.

RP, PAP