• Środa, 30 września 2020

    imieniny: Hieronima, Soni, Wery

Hiszpania: Lekarze będą wybierać, kogo ratować

Piątek, 20 marca 2020 (15:40)

Wobec skali kryzysu epidemiologicznego w Hiszpanii lekarze mają wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia oraz „wartość społeczna” osoby.

„Przyjęcie pacjenta mającego większe szanse na przeżycie może oznaczać odrzucenie innego, nawet jeżeli ten inny pacjent przyjechał do szpitala jako pierwszy” – stwierdza dokument rekomendacyjny, opracowany przez hiszpańskie organizacje lekarzy medycyny ratunkowej i internistycznej.

Według lekarzy znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z pandemią ograniczenia w dostępie do sprzętu medycznego zmuszają do zastosowania kryterium opartego na „maksymalizacji dobra wspólnego”.

„Spośród pacjentów w stanie krytycznym, z innymi dodatkowymi patologiami, powinno ratować się tego, który odniesie większe korzyści z terapii” – głosi dokument, do którego miał dostęp dziennik „El Mundo”.

Gazeta zauważa, że to oznacza odrzucenie pacjentów, u których korzyść z intensywnej terapii będzie minimalna, a perspektywa życia nie przekroczy dwóch lat; takim pacjentom należy zaproponować „rozwiązania alternatywne”.

Instrukcja priorytet przyznaje osobom najlepiej rokującym, zgodnie ze wskaźnikiem QALY, wyrażającym długość życia skorygowaną o jego jakość. „Nie chodzi tylko o przeżycie, ale także o to, w jakich warunkach będzie żył pacjent” – czytamy.

W dokumencie podkreśla się, że wiek chorego nie może być jedynym elementem oceny stanu zdrowia, a pacjentów należy diagnozować „globalnie”. To oznacza, że należy wziąć pod uwagę osoby, które są od pacjenta zależne, maksymalizując korzyści dla jak największej liczby osób, a nawet brać pod uwagę „wartość społeczną ratowanych osób”.

Lekarze odwołują się w dokumencie do „sytuacji wyjątkowej, która usprawiedliwia przedstawione propozycje”.

 

Dokument rekomendacyjny w sprawie COVID-19 został opracowany przez Grupę Roboczą Bioetyki Hiszpańskiego Stowarzyszenia Medycyny Ratunkowej (Semicyuc) razem z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Medycyny Internistycznej (SEMI).

JG, PAP