• Sobota, 26 września 2020

    imieniny: Justyny, Damiana, Kosmy

Mistrzostwa Europy przełożone na 2021!

Wtorek, 17 marca 2020 (22:20)

Piłkarskie mistrzostwa Europy, zaplanowane na termin 12 czerwca – 12 lipca, zostały przeniesione na przyszły rok i odbędą się między 11 czerwca i 11 lipca 2021. Decyzję także podjęła dziś UEFA, po konsultacjach z krajowymi federacjami oraz stowarzyszeniem klubów i lig Starego Kontynentu.

Ten krok był oczekiwany przez wszystkie strony. Euro 2020 miało być najbardziej wyjątkowym turniejem w historii futbolu z racji tego, że UEFA jego organizację powierzyła 12 krajom. W związku z pandemią koronawirusa taki kształt imprezy przekreślał szanse na jego przeprowadzenie i każdy miał świadomość tego faktu, choć europejska federacja długo zwlekała z podjęciem ostatecznych decyzji. Te stały się oczywiste w momencie, gdy koronawirus zaatakował futbol, gdy wirusem zarazili się zawodnicy, trenerzy, działacze. Stały się oczywiste, gdy poszczególne federacje w trybie nagłym zawiesiły rozgrywki ligowe. Dziś, jako jedni z ostatnich, uczynili to Rosjanie, a w Moskwie rozgrywki toczyły się jeszcze w miniony weekend.

UEFA nie miała zatem wyjścia, musiała podjąć radykalne, zdecydowane i jedyne możliwe kroki. Na dziś zwołała specjalną telekonferencję z udziałem zainteresowanych stron, czyli krajowych federacji, stowarzyszeń klubów europejskich i lig europejskich oraz przedstawicieli zawodowych piłkarzy (FIFPro). Zgodnie z oczekiwaniami, mistrzostwa Europy zostały przeniesione na przyszły rok i odbędą się w dniach 11 czerwca – 11 lipca. Zaplanowane na marzec baraże mające wyłonić ostatnich uczestników turnieju (w tym jednego rywala reprezentacji Polski) zostały przełożone na czerwiec, podobnie jak marcowe spotkania towarzyskie reprezentacji, w tym Biało-Czerwonych z Finlandią oraz Ukrainą.

Przeniesienie Euro dało nadzieję na dokończenie sezonu ligowego, na czym niesamowicie zależało klubom, stojącym niejednokrotnie przed widmem bankructwa w związku z obecną sytuacją, zawieszeniem rozgrywek i brakiem jasnego planu na przyszłość. UEFA liczy, że jeśli sytuacja pozwoli, rozgrywki krajowe oraz pucharowe zostaną zakończone do 30 czerwca. Aby tak się stało, zniosła ekskluzywność terminów, a co za tym idzie ligi krajowe będą mogły toczyć się w środku tygodnia, a mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej w weekend. Według wciąż nieoficjalnych informacji tegoroczny finał Ligi Mistrzów ma się odbyć 27 czerwca w Stambule, a decydujący mecz Ligi Europejskiej trzy dni wcześniej w Gdańsku.

– Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa – przyznał Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

– Kierujemy sportem, którym żyje ogromna liczba osób, które teraz zostały powalone przez niewidzialnego i szybko poruszającego się przeciwnika. W takich chwilach społeczność futbolowa musi wykazać się odpowiedzialnością, jednością, solidarnością i altruizmem. Zdrowie kibiców, osób pracujących przy organizacji meczów, sztabów i piłkarzy musi być naszym najwyższym priorytetem. Z tego względu przedstawiliśmy szereg opcji, by rywalizacja w sezonie klubowym mogła zostać bezpiecznie dokończona, i jestem dumny z odpowiedzi moich kolegów z całej Europy. To był prawdziwy duch współpracy – podkreślił prezydent UEFA Aleksander Ceferin, dodając, że przełożenie mistrzostw na 2021 rok wiąże się z dużymi stratami finansowymi dla europejskiej federacji. – Kierowaliśmy się jednak zasadą „cel ponad zyskiem”, bo tego wymagało dobro piłki nożnej. Każdy zdawał sobie sprawę, że musi coś poświęcić, by osiągnąć najlepszy możliwy w chwili obecnej rezultat – wyjaśnił.

Ceferin stwierdził, że nie wyobrażał sobie mistrzostw przy pustych trybunach i pustych strefach kibiców w miastach kontynentu. Szef UEFA podziękował też Konfederacji Piłkarskiej Ameryki Południowej (CONMEBOL) za zgodę na przełożenie na przyszły rok Copa America, dzięki czemu europejskie kluby nie będą miały problemów z dostępnością zawodników. Podziękował też szefowi FIFA Gianniemu Infantino, który zadeklarował, że zrobi wszystko, by pogodzić terminy w futbolowym kalendarzu roku 2021.

Mistrzostwa Europy są rozgrywane od 1960 roku. Zawsze co cztery lata. Nigdy nie odbyły się w roku nieparzystym. Nigdy też nie zostały przełożone.

Piotr Skrobisz