• Piątek, 3 kwietnia 2020

    imieniny: Pankracego, Ryszarda

Punkt krytyczny?

Piątek, 21 lutego 2020 (20:50)

Kończy się szansa na to, żeby powstrzymać rozszerzanie się epidemii nowego koronawirusa – uważa dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że władze państw muszą szybko działać.

 

Tedros, zapytany podczas codziennego briefingu o to, czy epidemia znajduje się w „punkcie krytycznym”, odpowiedział, że wierzy, iż wirusa da się powstrzymać. „Okno możliwości jest coraz węższe, więc musimy działać szybko, zanim całkowicie się zamknie” – dodał.

Dyrektor generalny WHO powiedział także, że trudno przewidzieć, jak będzie zmieniała się sytuacja w związku z epidemią. „Jeżeli dobrze zadziałamy, możemy zapobiec poważnemu kryzysowi, ale jeżeli zmarnujemy okazję, będziemy mieli poważny problem” – stwierdził.

Tedros wyraził też zaniepokojenie pojawianiem się przypadków zakażeń bez powiązania epidemiologicznego, tzn. u osób, które nie podróżowały do Chin czy nie miały kontaktu z kimś, u kogo stwierdzono obecność koronawirusa. Wspomniał, że w Iranie w ciągu dwóch dni wykryto 18 przypadków zakażenia, a w piątek Liban poinformował o pierwszym przypadku stwierdzonym w tym kraju. Kwarantannie poddana została 45-letnia kobieta, która przyjechała z Iranu. Zakażenie wykryto też u osoby, która przybyła z Iranu do Kanady. „Te punkty są bardzo niepokojące – proszę je traktować jak punkty, a nie tendencje” – podkreślił Tedros.

Na świecie potwierdzono ponad 76 tys. przypadków zakażeń. W Chinach kontynentalnych z powodu koronawirusa zmarło 2236 osób; cztery osoby zmarły w Iranie, trzy w Japonii, po dwie w Hongkongu i w Korei Południowej, a po jednej na Tajwanie, na Filipinach i we Francji. 

RP, PAP